Kapucyni: Remont domu zakonnego w Gdańsku

Trwa gruntowny remont naszego Domu Zakonnego w Gdańsku. Od przebiegu tego remontu zależy nasza dalsza obecność w tym mieście. Prosimy o wsparcie przez przekazanie 1% w deklaracji podatkowej.

Formalnie z dniem 14 XI 1946 roku Bracia Kapucyni stali się właścicielami kościoła św. Jakuba w Gdańsku wraz z przyległymi budynkami. Pionierem naszej obecności w Gdańsku został o. Florian Nestorowski (1912-1988), który musiał ewakuować się z klasztoru w Lwowie, gdzie był przełożonym i przybył do Gdańska 14 VI 1946 roku. Gwardianami od początku w tym miejscu byli bardzo znani Bracia: o. Ernest Łanucha, o Hieronim Warachim, o. Aureli Puzio, o. Achilles Mazurkiewicz, o. Medard Parysz, o. Remigiusz Kranc, o. Sylwester Polek oraz o. Przemysław Knap.

Od początku obecności w Gdańsku Bracia udzielali się jako kaznodzieje, rekolekcjoniści i misjonarze ludowi oraz spowiednicy. Prowadzili katechizację oraz duszpasterstwo w areszcie i szpitalu. Wśród nowatorskich należy wymienić duszpasterstwo związków niesakramentalnych, które prowadził o. Roman Dudak. Spowiednikiem strajkujących stoczniowców w 1980 roku był o. Przemysław Knap. 

Z okazji 50-lecia obecności Braci Kapucynów w Gdańsku miały miejsce obchody, wśród których były moje święcenia kapłańskie 18 V 1996 roku z rąk biskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Obecnie wspólnota liczy 5 braci. Przy naszym Domu Zakonnym gromadzą się takie grupy duszpasterskie jak: FZŚ, Grupa Modlitwy św. Ojca Pio, 3 kręgi Domowego Kościoła, Krąg Biblijny, Żywy Różaniec, kobieca wspólnota „Magnificat”, męska wspólnota „Bractwo św. Pawła”, duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców „Talent”, wspólnota „Camino”.

Organizujemy w Gdańsku już od kilku lat corocznie Kongres Ojca Pio oraz kurs dla małżonków „Zatrzymaj się w biegu”. Co niedziela po Mszach św. o godz. 10.00 i 11.30 zapraszamy wiernych do kawiarenki „Pod Kapturem” a od czasu remontu do Domu Zakonnego na wspólne spotkanie przy kawie i herbacie.

Bóg zapłać za każde wsparcie!

W imieniu wspólnoty gdańskiej

Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap


Trwa gruntowny remont naszego Domu Zakonnego. Od przebiegu tego remontu zależy nasza dalsza obecność w Gdańsku. Prosimy o możliwość wsparcia remontu Domu Zakonnego w Gdańsku przez przekazanie 1% w deklaracji podatkowej. Oto dane:

Caritas Archidiecezji Gdańskiej OPP KRS 0000247280

Cel szczegółowy: Kapucyni.

Za: www.kapucyni.pl

Wpisy powiązane

Drohiczyn: Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do katedry

“Nie zapominajcie o Miłości” – XXI Dni Kolbiańskie w Centrum Św. Maksymiliana

Poznań: 30. rocznica istnienia Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży Pallotynów