Kard. Dziwisz poświęcił kopię mozaiki Matki Bożej Kalwaryjskiej z Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił w niedzielę Trójcy Świętej kopię mozaiki Matki Bożej Kalwaryjskiej, która umieszczona jest wśród Madonn z całego świata w bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie.

W uroczystości uczestniczyła liczna grupa pielgrzymów, którzy wraz z nim w marcu przebywali w Ziemi Świętej z okazji poświęcenia pierwszej, nazaretańskiej mozaiki.

Pielgrzymka z Kalwarii Zebrzydowskiej do Ziemi Świętej odbyła się w marcu br. Oprócz kard. Dziwisza uczestniczyli w niej bp Kazmierz Górny, ojcowie i bracia bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej i innych placówek w Polsce, kapłani diecezjalni i siostry zakonne oraz kilkudziesięciu wiernych świeckich. Podczas pielgrzymki kard. Stanisław Dziwisz poświęcił w Nazarecie mozaikę z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, która została umieszczona na murze przed tamtejszą bazyliką, wśród Madonn pochodzących w najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie.

Mozaika o wymiarach 145 na 80 cm została wykonana z masy perłowej i kamieni w pracowni w Jerycho. Pracownia wykonała także bliźniaczą mozaikę, która znalazła się w sanktuarium kalwaryjskim i to właśnie ją poświęcił dziś kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz uważa, że w „polskiej Jerozolimie”, jaką jest Kalwaria Zebrzydowska, „wszystko mówi nam i przypomina o zbawczych wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat”. Podczas poświęcenia kalwaryjskiego wizerunku Maryi w Nazarecie mówił, że „jesteśmy w nim zawarci wszyscy: Polacy żyjący w ojczyźnie i wszyscy wierzący, rozproszeni po całym świecie”. Podkreślał, że w nazaretańskiej mozaice zawarta jest „umiłowana cząstka archidiecezji krakowskiej”. „Każde polskie i katolickie serce przytwierdzamy na zawsze w tej mozaice, tu dzisiaj w Nazarecie” – mówił wówczas.

Wspominając te wydarzenia, kard. Dziwisz podkreślił, że pielgrzymka do Ziemi Świętej wewnętrznie przemienia człowieka i odnawia go duchowo, tak jak odnowiła pątników kalwaryjskich. „Zostawiliśmy w Nazarecie ikonę Pani Kalwaryjskiej jako znak duchowej jedności naszych umysłów i serc z Matką Chrystusa, u boku której wzrastał Jej Syn, Zbawiciel świata. Ona, Maryja, Królowa Wszechświata i nasza Królowa, prowadzi nas zawsze do Jezusa” – przypomina kardynał.

Uroczyste poświęcenie mozaiki odbyło się w bazylice Matki Bożej Anielskiej, w obecności m.in. organizatorów pielgrzymki do Ziemi Świętej: kustosza sanktuarium O. Azariasza Hessa, który wygłosił homilię podczas Mszy św., oraz Br. Mateusza Miklosa. W wydarzeniu uczestniczyli również kalwaryjscy pielgrzymi do Ziemi Świętej.

Za: kalwaria.eu.

Wpisy powiązane

Franciszkanie – Gdańsk: O. Wojciech Kulig ponownie wybrany ministrem prowincjalnym

Nuncjusz apostolski abp Filipazzi nałożył paliusz abp Adrianowi Galbasowi SAC

Jeszcze jedno muzeum w Krakowie