Katedra polowa: Msza św. w Dzień Życia Konsekrowanego

Święto Ofiarowania Pańskiego przypadające 2 lutego w Kościele katolickim od 1997 r. jest także Dniem Życia Konsekrowanego. W intencji osób konsekrowanych m.in. sióstr pallotynek, pełniących posługę w Domu Biskupów Polowych przy ul. Długiej Mszę św. sprawował bp Wiesław Lechowicz. W czasie liturgii siostry Agnieszka, Elżbieta i Stanisława odnowiły swoje śluby zakonne.

Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Lechowicz poświęcił przyniesione przez wiernych gromnice.

Biskup polowy w homilii wyjaśnił, że Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Święto Ofiarowania Pańskiego, aby podkreślić, że te osoby zakonne w sposób radykalny ofiarowały całe swoje życie Panu Bogu. Wskazując na scenę ofiarowania z odczytanej Ewangelii bp zwrócił uwagę, że pojawiają się tam także Symeon i Anna, które są symbolem osób konsekrowanych. – Symeon za natchnieniem Ducha Świętego rozpoznał Mesjasza, z kolei Anna związała swe życie ze świątynią, a więc miejscem, w którym Bóg był obecny. Można więc powiedzieć, że centrum jej życia stanowił Bóg. Tak powinno być w życiu każdego brata i siostry zakonnej, dlatego chcemy życzyć naszym siostrom, aby nigdy nie traciły z oczu Pana Jezusa, i aby dzięki ich pracy i świadectwu inne osoby mogły dostrzec Jezusa i tym samym dostąpić zbawienia – powiedział.

Siostry pallotynki pełniące posługę w Ordynariacie Polowym ponowiły swoje śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Mszę św. z biskupem polowym koncelebrowali m.in. ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. kpt. Rafał Kaniecki oraz proboszcz katedry polowej ks. płk Sebastian Piekarski. Przed błogosławieństwem życzenia siostrom złożyli proboszcz katedry i wikariusze katedry.

Siostry ze Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w tym roku obchodzą 20. rocznicę podjęcia posługi w Domu Biskupów Polowych. W styczniu Zgromadzenie zostało uhonorowane nagrodą Benemerenti. Wśród kapelanów pełniących służbę w Ordynariacie Polowym dziesięciu należy do zgromadzeń zakonnych.

***

Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa – Światłość świata.

W Polsce święto ma charakter maryjny – nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. Tego dnia w kościele dokonuje się poświęcenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia.

2 lutego przypada w Kościele katolickim także Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 r. św. Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

kos/KAI

Wpisy powiązane

Rozpoczęło się 152. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Abp Marek Jędraszewski na Krzeptówkach: Zwycięstwo należy do Tych, którzy miłują Boga

Bp Greger w Rychwałdzie: macierzyństwo Kościoła buduje duchowe więzi