Kraków: msza w intencji beatyfikacji o. Józefa Andrasza SJ, kierownika duchowego św. Faustyny

Krakowscy jezuici zapraszają do wzięcia udziału we mszy świętej w intencji rychłej beatyfikacji o. Józefa Andrasza SJ. Eucharystia odbędzie się w środę 1 lutego o godzinie 18.00 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ulicy Mikołaja Kopernika 26. To właśnie w tym kościele o. Andrasz często modlił się i odprawiał msze święte.

Eucharystii odprawionej z okazji 60. rocznicy śmierci o. Andrasza SJ będzie przewodniczył jezuita o. Mariusz Balcerak, wice postulator procesu beatyfikacyjnego. Po mszy zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Będzie także możliwość nabycia książek o ojcu Józefie Andraszu: “Józef Andrasz SJ. Kierownik duchowy świętej siostry Faustyny Kowalskiej” oraz “Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych”.

Informacje o mszy św. w intencji beatyfikacji o. Józefa Andrasza SJ dostępne są także na Facebooku.

Kim był o. Józef Andrasz SJ?

Ojciec Józef Andrasz urodził się 16 października 1891 roku. Przyszedł na świat w Wielopolu koło Nowego Sącza w rodzinie, w której było dziesięcioro dzieci. Sakrament chrztu św. otrzymał w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu, mając 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i po dwóch latach nowicjatu złożył pierwsze śluby zakonne.

Następnie studiował filozofię i teologię w Polsce i Grafenbergu, 15 marca 1919 roku w Krakowie, w kościele św. Barbary przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Anatola Nowaka. Ojciec Andrasz zmarł 1 lutego 1963.

W 1930 roku został Krajowym Sekretarzem Apostolstwa Modlitwy oraz Dzieła Poświęcenia Rodzin. Tę funkcje pełnił aż do 1953 roku. W latach 1923-1928 redagował „Nasze Wiadomości”. W latach 1930-1940 był redaktorem „Posłańca Serca Jezusowego” i przez rok dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy (1936-1937). Dzięki jego staraniom wydano też nowe opracowanie „Nowego Testamentu” w przekładzie ks. Jakuba Wujka SJ.

W duchowym „Dzienniczku” św. siostry Faustyny Kowalskiej jest najczęściej wymienianym kapłanem (59 razy). Był spowiednikiem i kierownikiem duchowym na początku jej drogi zakonnej i pod koniec jej życia, aż do śmierci (1938). Po raz pierwszy siostra Faustyna skorzystała z sakramentu spowiedzi u ojca Andrasza przed ślubami wieczystymi w kwietniu 1933 roku. W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad dwa i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.

Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. On też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z inicjatywy o. Andrasza zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a on sam napisał książeczkę „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzującą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Ponadto, ojciec Andrasz przez ponad 10 lat pełnił posługę spowiednika i kierownika duchowego bł. Anieli Salawy, służebnicy Bożej m. Pauli Zofii Tajber ZDCH, bł. m. Klemensie Staszewskiej OSU, sł. Bożej s. Emanueli Kalb. Obecnie rozpoczął się etap przygotowawczy procesu beatyfikacyjnego tego świątobliwego kapłana.

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

“Na barkach nadziei” – czyli XIV Paulińskie Dni Młodych

O. Dominik Dubiel: ksiądz nie może być odklejony od rzeczywistości, w której żyją ludzie

Boskie Granie 2024 w Oświęcimiu