Kraków: Odbyły się rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans

Dwunasta edycja rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, zakończyła się w niedzielę 8 września w Krakowie. Do gmachu seminarium duchownego pod Wawelem przyjechało ponad dwieście osób, zainteresowanych ich tematyką. Wydarzenie organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników – ich liczba przekracza pulę dostępnych miejsc.

– „Po raz pierwszy w dwunastoletniej historii Mysterium fascinans realizujemy jeden temat w czasie dwóch edycji” – mówi ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. – „W zeszłym roku pod hasłem «modlić się liturgią» rozpoczęliśmy realizację tematu «Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin», który – ze względu na ilość możliwych do poruszenia zagadnień – został rozłożony na dwa lata” – wyjaśnia.

Tym razem prawie 250 uczestników wraz z zaproszonymi gośćmi pochyliło się nad kolejnymi obrzędami Mszy świętej, począwszy od obrzędów przygotowania darów, na obrzędach Komunii i rozesłania kończąc. Przewodnikiem w tych rozważaniach był św. Augustyn, którego słowa stały się motywem przewodnim tegorocznej edycji: „Stań się tym, co przyjąłeś”.

– „O ile prawdziwe jest słynne polskie przysłowie, że «z kim przestajesz, takim się stajesz», o tyle w wypadku Eucharystii nabiera jeszcze na znaczeniu, gdyż głębia owej przemiany, która się w nas dokonuje na skutek zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, jest nieporównywalna z jakimkolwiek ludzkim upodobnieniem do drugiego człowieka” – mówi ks. Krzysztof.

Tegorocznym rekolekcjonistą był o. Tomasz Grabowski, dominikanin z Poznania, a wśród prelegentów znaleźli się cenieni wykładowcy: o. dr Dominik Jurczak OP z rzymskich uczelni Anselmianum i Angelicum, ks. dr Maciej Zachara MIC z Lublina, ks. dr Krzysztof Porosło, który ostatnio obronił doktorat w Pampelunie i ks. dr Piotr Roszak z Torunia, a także ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII z Krakowa i ks. dr Sławomir Jeziorski z Rzeszowa.

W niedzielę zamiast referatów odbył się panel dyskusyjny, w czasie którego zaproszeni wykładowcy odpowiadali na pytania uczestników, oraz katecheza mistagogiczna, poświęcona zagadnieniu owoców Komunii świętej w życiu człowieka wierzącego.

– „Mysterium fascinans to czas, by w modlitewnej atmosferze «zebrać na nowo» (re-colligere, stąd „rekolekcje”) to, co w codzienności uciekło, rozmyło się, stało się mniej oczywiste, co domaga się przeformułowania” – wyjaśnia o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Te rekolekcje to zatem tradycyjnie nie tylko referaty i warsztaty, ale przede wszystkim piękna celebracja liturgii.

– „Oczywiście nie chcemy zapomnieć o spotkaniach między ludźmi” – podkreśla o. Jurczak. – „Nie są one mniej istotne; co więcej, od dwunastu lat dokonują się we wzajemnym szacunku i poszukiwaniu prawdy. W takiej optyce Mysterium fascinans rzeczywiście jest przestrzenią odnowy i prawdziwego, duchowego wzrostu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tak wielu z nas ma w kalendarzach na stałe zarezerwowany weekend na początku września!”. Ten konsekwentny dialog owocuje powstaniem wokół rekolekcji środowiska osób, którym temat liturgii leży na sercu – wiele z nich przyjeżdża na rekolekcje regularnie, choć co roku można spotkać również wiele nowych twarzy. W tym roku także po raz kolejny wiele osób pozostało na liście rezerwowej, ponieważ liczba chętnych znów przekroczyła możliwości seminaryjnej auli i kaplicy – zostaną oni zaproszeni jako pierwsi w przyszłym roku.

Rekolekcje zakończyły się otwartą dla wszystkich uroczystą Mszą św. w Bazylice Świętej Trójcy w niedzielę o 13:30.

Rekolekcyjne prelekcje i liturgie były transmitowane przez Radio Profeto, a w ostatnim kwartale roku wydany zostanie audiobook z kompletem nagrań, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mf.org.pl

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II