Kraków: Prawie 300 osób na niezwykłych warsztatach u dominikanów

U krakowskich dominikanów od poniedziałku trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Do zabytkowego klasztoru zjechało się niemal 300 osób z różnych stron Polski i nie tylko, aby pod okiem najlepszych fachowców doskonalić umiejętności śpiewacze, razem się modlić, ale przede wszystkim uczyć się, jak to połączyć: jak modlić się śpiewem.

Śpiew jest szczególnym rodzajem modlitwy, ponieważ „kto śpiewa, ten modli się i kocha” – tak brzmią, wbrew powszechnemu przekonaniu, oryginalne słowa św. Augustyna, jak podkreślał o. Tomasz Grabowski podczas Mszy św. pierwszego dnia warsztatów.

Piękny śpiew w kościele nie bez powodu często kojarzony jest w Polsce ze wspólnotami dominikańskimi. To właśnie bracia kaznodzieje i związane z nimi duszpasterstwa jako jedne z pierwszych po Soborze Watykańskim II, który odbył się w połowie XX wieku, zaczęły poszukiwać form najwłaściwszych dla modlitwy liturgicznej. Z tych właśnie poszukiwań zrodził się Dominikański Ośrodek Liturgiczny – który dziś jako dojrzała instytucja organizuje Warsztaty Muzyki Niezwykłej – a także legendarny już śpiewnik „Niepojęta Trójco”, który jest podstawowym materiałem podczas tegorocznych zajęć.

Organizatorzy zaplanowali w tym roku – bo to już druga edycja wydarzenia – 100 godzin zajęć, w tym 70 godzin zajęć w sekcjach głosowych i blisko 40 godzin zajęć wspólnych Każdy z uczestników może skorzystać także z konsultacji indywidualnych u prowadzących warsztaty. Dla sprawnej organizacji, o wcześniej wyznaczonym terminie takiego spotkania uczestnicy są powiadamiani z wyprzedzeniem sms-em.

W planie warsztatów nie mogło zabraknąć liturgii – uczestnicy biorą udział w codziennej, uroczystej Mszy konwentualnej w bazylice oo. Dominikanów o godz. 12:00 oraz sprawują jutrznię i nieszpory w klasztornym kapitularzu.

Elementem charakterystycznym dla Warsztatów Muzyki Niezwykłej są tzw. twórcze wieczory. Podczas pierwszego z nich można było poznać bliżej prowadzących i ich muzyczną działalność w ramach panelu dyskusyjnego. Podczas drugiego wieczoru można było wysłuchać Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, snującej klimatycznie francuski chorał i śpiew bizantyjski ze starych manuskryptów przy blasku świec. Trzeci wieczór był z kolei pełen dynamiki, ponieważ uświetniła go swoją obecnością Kapela Hałasów, która poprowadziła tańce korowodowe, towarzyszące biesiadzie. Na kolejne wieczory zaplanowano zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc klasztoru i kościoła dominikańskiego oraz koncert „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen w wykonaniu zespołów Peregrina i Flores Rosarum, który odbywa się w ramach XXXIX Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

Zajęcia podczas warsztatów prowadzone są przez profesjonalnych muzyków, kompozytorów i dyrygentów oraz pasjonatów muzyki liturgicznej, mających ugruntowaną wiedzę, poświadczoną latami praktyki: Piotra Pałkę, Urszulę Rogalę, Magdalenę Głogowską, Pawła Kisiela, Huberta Kowalskiego, Rafała Maciejewskiego, Katarzynę Młynarską, Tomasza Rojka OP, Jakuba Tomalaka, Marcina Wasilewskiego-Kruka, Sławomira Witkowskiego.

W piątek rozpoczyna się drugi blok warsztatów, przeznaczony zwłaszcza dla osób, które wygospodarować mogą tylko wolny weekend – na klasztornych krużgankach pojawią się więc nowe twarze i zabrzmią nowe głosy, choć dołączą oni do części uczestników I bloku. Całość zakończy się niedzielną Mszą świętą o godzinie 13:30 w Bazylice Najśw. Trójcy przy ul. Stolarskiej 12, na którą zaproszeni są wszyscy zaitnteresowani.

Michał Wsiołkowski
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

Wpisy powiązane

Posługa władzy. 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

Przełożona Generalna Służebniczek Dębickich o jedynej i pewnej drodze do szczęścia

Relikwie bł. Bronisława Markiewicza w Kaplicy Prezydenta RP