Kraków: rosnąca popularność bł. Anieli Salawy

We wtorek 9 września w krakowskiej bazylice franciszkanów zgromadziły się tłumy wiernych aby oddać cześć bł. Anieli Salawie, której relikwie znajdują się w kaplicy Męki Pańskiej.

 

Już tradycyjnie liturgii wspomnienia błogosławionej Anieli przewodniczyli Ojcowie Bernardyni z celebransem o. Eugeniuszem Włodarczykiem OFM na czele. W okolicznościowym kazaniu o. Eugeniusz przedstawił postać bł. Anieli Salawy jako osoby posłusznej Słowu Bożemu, którego sensem życia stała się dosłownie przeżyta Ewangelia.

 

Na przykładzie kilku wybranych fragmentów Ewangelii o. Eugeniusz ukazał radykalizm ewangeliczny bł. Anieli. Na kanwie Mt 6, 1 („Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli”), przytoczył on słowa bł. Anieli, która zwracając się do przyjaciółki stwierdziła: „Pamiętaj, że jeżeli spełniasz jakiś dobry uczynek, to tak, aby nikt o tym nie wiedział, ile możesz, tyle ukrywaj”.

 

Nawiązując do słów Ewangelii Mateusza 10, 38 („Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”), kaznodzieja przypomniał zwierzenie Błogosławionej do jednej z przyjaciółek: „Bez cierpienia nie ma zbawienia. Co, ty myślisz, że do nieba można frunąć bez cierpienia?”.

 

Po mszy św. już tradycyjnie odbyła się modlitwa przy grobie bł. Anieli Salawy, który znajduje się w Kaplicy Męki Pańskiej bazyliki franciszkanów, oraz przekazanie relikwii kolejnym parafiom. Z roku na rok systematycznie rośnie rzesza modlących się za przyczyną bł. Anieli. Jest to niewątpliwie zasługa o. Stanisława Sikory, który wkłada wiele pracy, aby przybliżyć tę piękną drogę wiary jaką kroczyła ta prosta służąca i zaprosić do naśladowania w odważnym podążaniu za Chrystusem po ścieżkach codzienności.

o. Radosław Długi OFMConv/red.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP

I niedziela miesiąca maja 2024: materiały duszpasterskie

Gniezno: uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski