Lednica: niepublikowany film z o. Janem Górą podczas kolejnej edycji „Tyle Dobra”

Widowisko filmowe oparte o niepublikowany dotąd materiał nagrany z o. Janem Górą OP, w którym opowiada on historię swojej przyjaźni ze św. Janem Pawłem II, zostanie zaprezentowane 8 lutego w ośrodku na Polach Lednickich podczas tegorocznej edycji „Tyle Dobra”. Będzie to okazja do wspomnienia tak twórcy dzieła Lednica 2000, jak i św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

„Data nie jest przypadkowa, ponieważ 8 lutego o. Jan Góra obchodził swoje urodziny i imieniny. Wieloletni duszpasterz, zasłużony dla Poznania i Wielkopolski, wykorzystywał swoje święto do integracji środowiska poznaniaków i Wielkopolan” – tłumaczy Dominika Chylewska ze wspólnoty Lednica 2000.

Zaznaczyła, że o. Jan zawsze zapraszał na to spotkanie. Podkreśliła, że po śmierci charyzmatycznego dominikanina w 2015 r. tradycja ta jest kontynuowana poprzez organizację wydarzeń kulturalnych, które są przypomnieniem osoby duszpasterza i wartości, które propagował.

Chylewska zauważyła, że podczas tegorocznej edycji „Tyle Dobra” obok wspomnień o o. Górze zostanie przypomniana też postać św. Jana Pawła II, który był inspiratorem spotkań nad Lednicą. Niepublikowany dotąd film, który zostanie wyświetlony podczas spotkania 8 lutego, zostanie dodatkowo wzbogacony muzyką na żywo, nawiązującą do obu postaci.

„Papież każdego roku kierował do młodych zebranych na Polach Lednickich swoje specjalne słowo i błogosławieństwo oraz dary, które dziś są relikwiami i stanowią ważne eksponaty w Domu na Polach Lednickich. Wśród nich są m.in. piuska, buty, sutanna, szkaplerz, odlew prawej dłoni” – wymienia Chylewska.

Chylewska przypomina, że o. Jan zawsze podkreślał, że „ojcostwa nauczył się od Świętego Papieża, który mówił, że młodzi nie potrzebują koleżeńskiego towarzystwa, tylko  ojcowskiego uścisku i prowadzenia”. Podkreśla, że „papież nauczył go również patrzenia ludziom w oczy i dostrzegania w każdym człowieku tego, co w nim najgłębsze, wydobywania z ludzi dobra i piękna, aby dzielić się nimi z innymi”.

Spotkanie rozpocznie się 8 lutego Mszą Świętą o godz. 17, a po niej odbędzie się część kulturalna, poświęcona ojcowskiej więzi wielkich przyjaciół ludzi młodych i Lednicy.

„Tyle Dobra” to słowa, za pomocą których o. Jan zazwyczaj rozpoczynał podziękowania czy wspomnienia o osobach, którym sporo zawdzięczał.

Koncert „Tyle Dobra” to cykliczne wydarzenie kulturalne, które odbywa się w lutym w ośrodku młodzieżowym im. Jana Pawła II na Polach Lednickich. W rama „Tyle Dobra” odbyły się już koncerty jazzowe, muzyki klasycznej oraz spektakl baletowy.

Wydarzenia te są otwarte oraz nieodpłatne, aby umożliwić każdemu jak najszerszy dostęp do kultury.

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka

Z nadzieją – przyszli pątnicy „od paulinów” z krakowskiej Skałki