Licheń: Święto patronalne marianów

Księża marianie ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny posługujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym obchodzili wczoraj, 8 grudnia, święto patronalne. Tego dnia przypada bowiem uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki Zgromadzenia.

Na początku Mszy św. o godz. 17.00 głos zabrał ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty, który w tym szczególnym dniu powitał wszystkich księży oraz wiernych przybyłych na uroczystości. W kilku słowach wyjaśnił znaczenie święta i jego związek z mariańskim zgromadzeniem. Kapłan powitał także obecne na Mszy św. małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame, gdyż tego dnia przypada także ich święto. 8 grudnia 1947 roku została bowiem przyjęta Karta Equipes-Notre Dame, według której małżeństwa należące do stowarzyszenia starają się żyć (w licheńskiej parafii istnieją 3 ekipy zrzeszające 13 małżeństw).

Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów, który wygłosił także homilię. W słowie mówił o Matce Bożej, która zawierzyła swoje życie Bogu i w pełni Mu zaufała. Jego zdaniem my, na wzór Maryi, także powinniśmy tak postępować. – „Maryja zaprasza nas do tego, abyśmy szli Bożą drogą, abyśmy swojego życia nie zmarnowali, ale abyśmy je ocalili. Niech dodaje nam siły w drodze do Ojca” – zakończył kapłan.

Po homilii wszyscy księża oraz bracia z mariańskiego zgromadzenia obecni w świątyni wspólnie odnowili śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli na ręce księdza przełożonego życzenia oraz kwiaty, będące wyrazem wdzięczności za posługę zakonników w licheńskiej parafii i sanktuarium zapewniając o pamięci w modlitwie.

Zgromadzenie Księży Marianów jest pierwszym męskim zakonem powstałym na ziemiach polskich, który pomimo licznych zawirowań historycznych i politycznych, przetrwał po dziś dzień. Założył je bł. o. Stanisław Papczyński w 1673 roku. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Pro Christo et Ecclesia” („Za Chrystusa i Kościół”) wcielając w życie charyzmaty pozostawione przez Ojca Założyciela.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II