8 lutego: Zaproszenie na Dzień Modlitwy za Ofiary Handlu Ludźmi

8 lutego przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, dziewicy. Jest to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Modlitw i Refleksji za Ofiary Handlu Ludźmi. To ważny dzień, gdyż również dziś setki a nawet tysiące osób tracą swą wolność, stając się ofiarami handlu ludźmi.

Problem niewolnictwa nie został rozwiązany, zmieniły się jedynie metody zniewalania drugiego człowieka. Pisze o tym o. Krzysztof Malejko SVD, prowincjalny koordynator Apostolatu Sprawiedliwości, Pokoju i Integracji Stworzenia (JPIC). Oto pełny tekst jego zaproszenia do włączenia się w obchody Dnia Modlitwy za Ofiary Handlu Ludźmi.

8 lutego przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, dziewicy. Jest to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Modlitw i Refleksji za Ofiary Handlu Ludźmi.

Św. Bakhita urodziła się w 1868 r. i pochodziła z Sudanu. Jako 7-letnia dziewczynka została porwana przez arabskich handlarzy i stała się niewolnicą. Już w swojej młodości doświadczyła wielkiego cierpienia fizycznego i psychicznego jakie związane było z jej stanem niewolnicy. Sprzedawano ją od jednego właściciela do drugiego, aby ostatecznie trafić w ręce Callisto Legnani’ego, włoskiego konsula. Z nim trafiła do Włoch gdzie odzyskała wolność. Następnie przyjęła chrzest, a później odkryła w sobie głos Boga, który powołał ją do życia konsekrowanego. Wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji, gdzie przez wiele lat podejmowała proste prace tj. gotowanie, sprzątanie, szycie. Po długotrwałej chorobie zmarła w 1947 r.

Beatyfikowana została w 1992 roku a kanonizowana w 2000 roku przez papieża św. Jana Pawła II. Podczas Mszy Św. beatyfikacyjnej papież wypowiedział znamienne słowa: “Ciesz się, Afryko! Bakhita wróciła do ciebie: córka Sudanu, sprzedana w niewolę, cieszy się już wolnością – wolnością wiekuistą, wolnością świętych!” Jej życie było przykładem nierozerwalnej i determinującej relacji wiary i nadziei w życiu chrześcijan.

Oficjalnie współczesny świat potępia wszelkie formy niewolnictwa. Jednak prawda jest taka, że również dziś setki a nawet tysiące osób tracą swą wolność stając się ofiarami handlu ludźmi. Problem niewolnictwa nie został rozwiązany, zmieniły się jedynie metody zniewalania drugiego człowieka.

Jak zwykle najbardziej narażeni na ten proceder są najsłabsi, najbardziej wrażliwi na wykorzystanie. Są to głównie dzieci i kobiety. “Global Report on Trafficking in Persons 2018” podaje dane procentowe dotyczące 40 mln osób uważanych za ofiary handlu ludźmi – 40% kobiet, 30% dzieci poniżej 16 roku życia, 21% mężczyzn. Główne cele handlu ludźmi to: wykorzystanie seksualne, praca przymusowa, sprzedaż narządów i inne.

Handel ludźmi kwitnie głównie z biednych krajach tzw. Trzeciego Świata. Błędem byłoby jednak uważać, że w krajach wysoko rozwiniętych nie ma on już miejsca. Jest bardziej ukryty, bardziej “ucywilizowany”, ale wciąż jest. W Pakistanie i w Indiach wielu pracowników, w tym także dzieci, pracuje w prymitywnych warunkach za głodowe racje ok 1,5 $ dziennie, przez kilkanaście godzin dziennie, szyjąc ubrania dla wielkich korporacji. Inni pracują na plantacjach kawy i herbaty w Bangladeszu czy Brazylii. W Afryce dzieci ubiera się w mundur i daje im się do ręki broń włączając je do armii rebelianckich, gdzie zabijanie i widok śmierci jest chlebem powszednim. W Europie wiele kobiet zmuszanych jest do prostytucji. To niektóre tylko przykłady.

Istnieje wiele ruchów i stowarzyszeń przeciwstawiających się współczesnemu niewolnictwu tj. Sieć Bakhita czy Talitha Kum. Swój udział w walce z handlem ludźmi ma również Kościół. Zapewne misjonarzom pracującym za różnych kontynentach, stawiającym czoło licznym wyzwaniom społecznym temat handlu ludźmi nie jest obcy.

Zachęcam wszystkich współbraci w Prowincji do włączenia się tego dnia w modlitwę i refleksję w walce z handlem ludźmi. Na stronie internetowej Sieci Bakhita, gdzie można znaleźć wiele ciekawych materiałów na ten dzień, m.in. gotowe czuwanie modlitewne, myśli i refleksje do kazania, modlitwa wiernych i inne modlitwy, a także plakaty. Można wykorzystać te materiały na naszych Parafiach jak również w naszych domach misyjnych.

o. Krzysztof Malejko SVD
koordynator JPIC

Zobacz: www.siecbakhita.pl


JPIC to skrót angielskiego “Justice, Peace and Integrity of Creation”. Na język polski tłumaczy się to jako “Sprawiedliwość, Pokój i Integracja Stworzenia”. Powołany został do życia w 1982 roku przez międzynarodową Unię Przełożonych Zakonnych. W skład zarządu komisji, która pracuje w Rzymie, wchodzą członkowie wielu zakonów męskich i żeńskich. Na poziomie lokalnym, w wielu krajach świata, JPIC ma licznych przedstawicieli, którzy funkcjonują jako koordynatorzy apostolatu.

Zadaniem JPIC jest troska o szeroko pojętą sprawiedliwość, budowanie pokoju i troska o stworzenie. W szczególności JPIC odpowiada na takie wyzwania współczesnego świata jak migracja, handel ludźmi, troska o środowisko naturalne, bieda, prawa człowieka, wszelkie formy przemocy w społeczeństwie.

O, Krzysztof Malejko SVD jest koordynatorem JPIC w Polskiej Prowincji SVD od 2019 roku.

Za: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Kochaj Biblię, by słyszeć Boga! – zachęcają paulini z Jasnej Góry w Tygodniu Biblijnym

Powołania w Polsce (statystyki)

I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziewic Konsekrowanych do św. Józefa