Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową

1. Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową o Puchar Generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego trwają w dniach 16-18 czerwca.

W rozgrywkach uczestniczą ministranci i lektorzy z paulińskich parafii w całej Polsce. Mecze odbywają się w halach sportowych w Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek i LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, modlitewne skupienie na Jasnej Górze.

Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową są odpowiedzią na znaki czasu, przed którymi staje współczesne duszpasterstwo młodzieżowe, skupione przy paulińskich parafiach. Mistrzostwa mają na celu zjednoczenie paulińskich grup ministranckich, budzenie postaw opartych na ewangelicznych wartościach, pogłębianie duchowych więzi z Maryją oraz w dalszej perspektywie budzenie powołań, szczególnie do paulińskiego Zakonu. Jest to inicjatywa zbudowana na doświadczeniu ministranckich drużyn z paulińskich parafii w Wielgomłynach i Mochowie, które uczestniczyły w Mistrzostwach Polski LSO w 2015 r. w Elblągu jako przedstawiciele swoich diecezji.

W mistrzostwach uczestniczą drużyny ministrantów z: Torunia, Wieruszowa, Starej Błotnicy, Łęczeszyc oraz drużyny lektorów z: Torunia, Wieruszowa, Wielgomłyn, Brdowa, Leśnej Podlaskiej, Łęczeszyc, Świdnicy oraz z Wągrowca.

Za organizację odpowiadają: o. Andrzej Grad, paulin, referent powołań w Zakonie Paulinów oraz ojcowie: o. Łukasz Kręgiel z Leśniowa i o. Michał Gawryluk z Wieruszowa.

„Przyjechało 12 drużyn z naszych paulińskich parafii – mówi o. Michał Gawryluk z paulińskiego klasztoru w Wieruszowie – Drużyna zwycięska, która uzyska najwięcej punktów, otrzyma upragniony puchar, a aspiracje są wielkie, bo każdy chciałby jak najlepiej wypaść i zdobyć puchar”.

„Pomysł na te mistrzostwa zakiełkował w naszych głowach już w zeszłym roku, żeby zrobić coś więcej dla tych młodych chłopaków zrzeszonych przy naszych paulińskich parafiach. Oczywiście są Paulińskie Dni Młodych, ale brakowało rywalizacji sportowej, żeby poprzez udział w rozgrywkach sportowych ci młodzi chłopcy, mężczyźni mogli razem się spotkać, ale też poprzez zdrową rywalizację czerpać ducha współzawodnictwa sportowego – wyjaśnia o. Michał Gawryluk – Eliminacji nie było, każdy kto się zgłosił, mógł wziąć udział w turnieju, i to jest nasz taki sukces, że aż 12 drużyn na ten pierwszy turniej się zgłosiło. Przeżycia będą na pewno niezapomniane. Każdy z uczestników do domu oprócz pamiątkowego medalu przywiezie: kubek, długopis, smycz i pamiątkową koszulkę z 1. Mistrzostw Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza”.

Na rozpoczęcie rozgrywek w piątek, 16 czerwca w bazylice jasnogórskiej została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Po wielu rozmowach, wielu różnych planowaniach w końcu udało nam się wyznaczyć miejsce, czas na to, aby tutaj na Jasnej Górze się spotkać, w miejscu szczególnym dla każdego paulina, i także dla każdego Polaka, tutaj, gdzie możemy doświadczać przemożnej opieki Pani naszej Jasnogórskiej, Maryi, która jest szczególną Matką każdego z nas, ojców i braci paulinów, ale i każdego człowieka – mówił na rozpoczęcie Mszy św. o. Andrzej Grad, organizator spotkania – Cieszę się, że udało wam się pokonać wiele trudności, i że dotarliście z różnych miejsc Polski razem ze swoimi duszpasterzami, ojcami, braćmi i opiekunami na te nasze pierwsze Mistrzostwa”.

„Pragnę podziękować wam, że tutaj jesteście – wam, i waszym duszpasterzom – mówił na zakończenie o. generał Arnold Chrapkowski – Ojcom wszystkim dziękuję nie tylko z włączenie się w tę inicjatywę, ale przede wszystkim za tę całoroczną, systematyczną pracę w dziele formacji młodego pokolenia. To jest bardzo ważna rzecz, aby być ze sobą razem, razem modlić się, aby być i w radości, i w cierpieniu, i w smutku – być we wspólnocie, w której jest Jezus Chrystus. Ojcom życzę, aby nie zabrakło im chęci i pomysłów na to, żeby jeszcze bardziej jednoczyć to nasze paulińskie duszpasterstwo młodzieży, bo to jest bardzo ważna rzecz. A wam życzę pucharów – może nie wszystkim, medali – to wszystkim, i pamięci o tym, że tu głęboko gdzieś w sercu mamy ten szczególny medal z napisem ‘Jezus’. I niech On wam towarzyszy w ciągu tych dni i modlitwy, i współzawodnictwa, i prostego bycia ze sobą razem. Niech On będzie zawsze źródłem waszej radości. A Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową uważam za otwarte”.

O. Andrzej Grad wręczył o. generałowi gadżety związane z Mistrzostwami, wśród nich złoty medal Mistrzostw.

Na ołtarzu w czasie Mszy św. spoczywały puchary – główna nagroda w rozgrywkach – w kategorii ministrantów i lektorów.

W sobotę, 17 czerwca porannej Mszy św. w bazylice przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

Rozgrywki w halach sportowych trwają przez całą sobotę.

W niedzielę, 18 czerwca o godz. 9.30 uczestnicy mistrzostw zgromadzą się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 11.00 na Sali Rycerskiej będzie miało miejsce uroczyste zakończenie I MP LSO i wręczenie pucharów zwycięskim drużynom.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wpisy powiązane

Spotkanie ekonomów i sekretarzy zakonnych w Kielcach

Bp Piotrowski na zebraniu KEP: Potrzebni są nowi misjonarze

Dominik Jurczak OP na czele Rady Dziekanów i Rektorów Papieskich Wydziałów Teologicznych