Niepokalanów: obchody rocznicy śmierci o. Maksymiliana i uroczystości Wnienowzięcia – zapowiedź

Dni 14 i 15 sierpnia są najważniejsze w kalendarzu Sanktuarium Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie. Jak co roku kalendarz obchodów obfituje w liczne wydarzenia i inicjatywy religijne.

14 sierpnia będzie obchodzona uroczystość św. Maksymiliana, która jest jednocześnie 81. rocznicą jego męczeńskiej śmierci. W poniedziałek, 15 sierpnia, odbędzie się w Niepokalanowie coroczny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od kilku lat w ramach przygotowania do duchowego przeżycia tych dni, odbywa się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi w terminie od 6 do 22 sierpnia. Są to rekolekcje otwarte dla wszystkich chętnych, uczestnicy codziennie spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą różańcową, Mszą św. z nauką rekolekcyjną i konferencją lub świadectwem różnych osób. Wśród zaproszonych gości w tym roku są: bp. Edward Kawa z Ukrainy, Wikariusz Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z Rzymu o. Jan Maciejowski, prezydent Siemianowic Śląskich p. Rafał Piech.

Rekolekcje poprowadzą między innymi ks. prof. Waldemar Linke, biblista, ks. Wacław Grądalski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, oraz ks. Sławomir Kostrzewa z Poznania. Udział weźmie Grzegorz Kasjaniuk z Polskiego Radio Olsztyn, dziennikarz muzyczny, autor książki o Gietrzwałdzie, Wincenty Łaszewski, autor licznych publikacji religijnych o tematyce maryjnej, Patrycja Hurlak aktorka, autorka publikacji o Eucharystii. Goście wysłuchają świadectw uratowanego małżeństwa Małgorzaty i Pascala, członków Różańca Rodzin i uczestników modlitewnego szturmu Sztafeta Różańcowa 33. Każdego dnia wierni będą zawierzać kolejne dziedziny życia osobistego i społecznego, m.in. Dziedzictwo Kolbiańskie, sprawujących władzę w Ojczyźnie, dzieła ewangelizacji, duchowieństwo i Kościół w Polsce, media, instytucje ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sztuki, bezpieczeństwo narodowe, sport i rodzinę.

Uroczystość św. Maksymiliana poprzedzi w noc z soboty 13 sierpnia na niedzielę całonocna pokutna pielgrzymka piesza z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji duchowej odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w Bazylice.

W niedzielę, 14 sierpnia Mszy św. o godzinie 11.30 będzie przewodniczył bp. Edward Kawa ze Lwowa. Św. Maksymilian jest patronem wielu grup społecznych, między innymi krwiodawców, krótkofalowców, elektryków i energetyków. Jak co roku do Niepokalanowa przybędą energetycy i elektrycy, aby z racji święta ich patrona uczestniczyć w głównej Mszy św., złożyć wieńce i zapalić lampiony przed pomnikiem Ojca Kolbego.

O godzinie 17.00 rozpocznie się nabożeństwo poświęcone męczeństwu i śmierci św. Maksymiliana. Pielgrzymi zgromadzą się w Kaplicy św. Maksymiliana, następnie procesyjnie przejdą ze śpiewem i modlitwą pod celę zakonną skąd Ojciec Kolbe był zabrany przez Gestapo na Pawiak, a następie do obozu koncentracyjnego. Następnie procesja uda się do Bazyliki, gdzie zostanie odczytany opis męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana oraz zostanie odśpiewana Litania do św. Maksymiliana i udzielone zostanie błogosławieństwo relikwiami naszego patrona. Po nabożeństwie będzie możliwość wysłuchania konferencji p. Grzegorza Kasjaniuka o objawieniach i orędziach Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Na godz. 21.00 planowana jest modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, na którą zapraszają pielgrzymi z Pieszej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej szlakiem św. Maksymiliana z Pabianic do Niepokalanowa. Na zakończenie zostanie odprawiona Eucharystia z Wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 23.00. Do rana będzie można adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy adoracji.

W poniedziałek, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny porządek Mszy św. jak w niedzielę. Na każdej Mszy św. odbędzie się Zawierzenie siebie i wszelkich spraw osobistych i społecznych Niepokalanej oraz zostaną poświęcone zioła, kwiaty i owoce oraz dewocjonalia i akty zawierzenia pielgrzymów. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się duchowe przygotowanie do Mszy św. odpustowej – będzie to konferencja o zawierzeniu i świadectwa Rafała Piech z Siemianowic Śląskich i Grzegorza Kasjaniuka. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył gość z Rzymu, Wikariusz Zakony Franciszkanów Konwentualnych o. Jan Maciejowski, który wygłosi też kazanie i poprowadzi Zawierzenie Niepokalanej. Przez cały dzień będzie można skorzystać ze spowiedzi św.

W tym samym dniu o godz. 15.00 odbędą się dróżki Matki Bożej – jest to franciszkańskie nabożeństwo Siedmiu radości Matki Bożej.

kp-g / Niepokalanów
KAI

Wpisy powiązane

Licheń: zakończył się Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Oświęcim: potrójny jubileusz i nowa chrzcielnica u salezjanów

Odbyła się sesja dla Sióstr posługujących w domach i instytucjach kościelnych