Nowy prowincjał u Bazylianów

W dniach 12-15.02.2024 w klasztorze pw. Zaśnięcia NMP Ojców Bazylianów w Warszawie miała miejsce Kapituła Prowincjalna Prowincji Ojców Bazylianów Opieki Matki Bożej. Pierwszy dzień tego spotkania Zakonu św. Bazylego Wielkiego (Zakonu Ojców Bazylianów) w Polsce, 12.02.2024 roku, miała miejsce odnowa duchowa, którą poprowadził o. Teodozy Janków OSBM. Czerpiąc z nauk św. Bazylego Wielkiego, podzielił się swoimi przemyśleniami, skupiając się na powołaniu monastycznym i kluczowych aspektach Zakonu.

To ważne wydarzenie wyznacza nowe kierunki rozwoju duchowego i organizacyjnego Prowincji w drugim dniu obraz, 13.02.2024 roku, przedstawione zostały sprawozdania dotyczące prowincji, a także omawiano aktualne problemy i wyzwania stojące przed prowincją. Na drugiej sesji został wybrany nowy zarząd w osobach o. Igora Jana Harasima OSBM, którego wspierać będą o. Piotr Kuszka OSBM oraz o. Mikołaj Kozicki OSBM. O. Igor pełnił już funkcję prowincjała w latach 2008-2016.

Wybór prowincjała zgodnie z Regułą Zakonu został zatwierdzony przez Zarząd Generalny Zakonu.

Bazyliańska prowincja w Polsce składała się na koniec 2022 roku z czterech klasztorów: Warszawa, Węgorzewo, Przemyśl, Kętrzyn, licząc ogółem 21 członków, w tym 16 ojców, 1 kleryk i 3 braci zakonnych. 20 z nich pracuje w Polsce, a jeden poza Jej granicami. Z jurysdykcji tej wywodzi się dwóch władyków: Bazyli I. Medwit, emerytowany już biskup na Ukrainie oraz Włodzimierz Roman Juszczak, obecnie ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Wpisy powiązane

Franciszkanie – Kraków: Nowe definitorium

Zaprzysiężenie nowego ministra prowincjalnego krakowskich franciszkanów

Zjazd zakonnych sekretarzy misyjnych w Pieniężnie