Nowy Socjusz Prowincjała w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej zakonu jezuitów

W sobotę, 5 października, o. Mateusz Ignacik SJ (na zdjęciu), objął funkcję Socjusza Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Zastąpił na tym stanowisku o. Wojciecha Żmudzińskiego SJ, który nadal będzie Rzecznikiem Prowincjała oraz w najbliższym czasie przejmie kierownictwo nad Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC) w Warszawie Falenicy. Nowym Konsultorem Prowincji został, również dzisiaj, o. Piotr Aszyk SJ.

Podczas Mszy św. o godz. 12:00 o. Prowincjał Zbigniew Leczkowski SJ podziękował ustępującemu Socjuszowi i odczytał dekret Przełożonego Generalnego, który mianował ojca Mateusza Socjuszem Prowincjała i jego Admonitorem.

Dokumenty zakonne mówią, że Socjusz ma być pamięcią Prowincjała i jego najbliższym współpracownikiem. Ma wspierać go radą, znać dobrze Towarzystwo Jezusowe, stan zakonnej Prowincji i „być jak Prowincjał”, lecz bez władzy podejmowania decyzji. Ponadto dba o komunikację pomiędzy Kurią Prowincji a poszczególnymi jezuitami i domami zakonnymi oraz kurią a centralą zakonu w Rzymie. Natomiast zadaniem Admonitora jest „upominanie przełożonego i przekazywanie mu uwag co do jego osoby i sposobu rządzenia”. Socjusz zasiada w czteroosobowej Konsulcie Prowincji, nie ma określonej z góry kadencji i towarzyszy więcej niż jednemu Prowincjałowi, który zmienia się co sześć lat. Ojciec Mateusz będzie miał niełatwe zadanie wspierania kolejnych Prowincjałów w zarządzaniu strukturą zakonną obejmującą wiele krajów i sięgającą terytorialnie aż do granicy z Chinami.

Mateusz Ignacik SJ urodził się 7 września 1983 roku. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego dnia 23 sierpnia 2002 roku. Podstawowe studia filozoficzne i teologiczne ukończył w 2012 roku, a następnie specjalizował się w zakresie teologii dogmatycznej w Centre Sèvres w Vanves, we Francji. Podczas praktyki apostolskiej między studiami filozoficznymi a teologicznymi pracował dwa lata w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 2013 roku. W latach 2014-2016 był Socjuszem Mistrza Nowicjatu w Gdyni, a także odpowiadał za promocję powołań i kierował „Szkołą Kontaktu z Bogiem”. Od 2019 pracował w Lublinie jako duszpasterz akademicki i w 2021 został przełożonym wspólnoty jezuitów przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ostatnie śluby zakonne (profesję 4 ślubów) złożył 17 czerwca 2021. Od roku 2022 jest członkiem Konsulty Prowincji.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Skąd się biorą święci? Historia, wiara i droga do świętości

Klaretyni: 50 lat Domu zakonnego we Wrocławiu

Najobszerniejszy komentarz do „Reguły” św. Benedykta w Polsce