Pożegnania: o. śp. Józef Bzik SVD

O. Józef Bzik SVD, werbista, zmarł 6 grudnia 2018 w szpitalu w Grudziądzu, w 72 roku życia, w 54 roku życia zakonnego i w 46 roku kapłaństwa.

Józef Antoni Bzik urodził się 7 listopada 1946 roku w Czarnymlesie, gmina Przygodzice, powiat Ostrów Wielkopolski, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa z rodziców Jana oraz Heleny z domu Kasprzak. Józef miał dziewięcioro rodzeństwa – siedem sióstr i dwóch braci. Od piątego roku życia był ministrantem. Szkołę podstawową ukończył w Czarnymlesie w 1959 roku. Po szkole podstawowej, jak pisze z dumą w swoim krótkim życiorysie, „dzięki własnym staraniom, zostałem przyjęty do Małego Seminarium Księzy Werbistów w Nysie”. W następnym roku (1960) na skutek zamknięcia tegoż Seminarium przez władze państwowe, przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego w Odolanowie, które ukończył egzaminem maturalnym w 1964 roku. Już 20 lipca pisze dalej: „Obecnie pragnę kontynuować naukę w Dużym Seminarium Ojców Werbistów w Pieniężnie, pragnąc zostać kapłanem”. W świadectwie moralności napisanym przez księdza proboszcza i podpisanym przez Antoniego Baraniaka, Arcybiskupa i Metropolitę Poznańskiego, czytamy: „Kandydat pochodzi z rodziny wielodzietnej i szczerze religijnej, był wzorowym ministrantem. Jest obowiązkowy i punktualny i cieszy się dobrą opinia w parafii”.

Nowicjat rozpoczął w Pieniężnie 8 września 1964 roku. Tam również odbył studia filozoficzno-teologiczne. W dniu 18 czerwca 1972 roku, z rąk księdza biskupa Tadeusza Ettera z Poznania, otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwsze lata po święceniach kapłańskich przepracował w Pieniężnie jako pomocnik ekonoma domowego i rekolekcjonista. W latach 1977-1979 należał do grupy misjonarzy ludowych w Bytomiu. 19 grudnia 1979 roku wyjechał do Jugosławii (obecnie Chorwacji) do nowo przyjętej przez Księży Werbistów placówki misyjnej, gdzie pracował dziewięć lat.

W 1988 roku o. Józef powrócił do Polski i przez dwa lata pracował w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie na obrzeżach Białegostoku. Następnie został wybrany na przełożonego Domu Misyjnego Królowej Apostołów w Rybniku (1992-2001) i mianowany proboszczem werbistowskiej parafii Królowej Apostołów tamże (2001-2007). Z Rybnika przeszedł na stanowisko rektora Domu św. Kazimierza w Kleosinie (2007-2010), a następnie na rektora Domu Misyjnego św. Małgorzaty w Bytomiu (2010-2013). Od 2013 roku był rezydentem w Domu Misyjnym Królowej Apostołów w Rybniku.

Jesienią bieżącego roku doznał udaru mózgu i częściowego paraliżu. 16 listopada został przewieziony z Domu Misyjnego Królowej Apostołów w Rybniku do Domu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie na oddział opiekuńczy św. Łukasza. Ostatnie dni swego życia spędził w szpitalu w Grudziądzu, gdzie 6 grudnia rano zmarł.

O. Józef Bzik przez całe swoje życie był człowiekiem pogodnym, bardzo przywiązanym do Zgromadzenia Słowa Bożego. Znakiem tego był fakt, że współbracia wybierali go na przełożonego w różnych wspólnotach zakonnych. Miał dar wymowy, staranną dykcję i był poszukiwanym rekolekcjonistą. Wierzymy, że jego patron, święty Józef – „nadzieja chorych i patron umierających” przeprowadził go szczęśliwie do Nieba.

o. Alfons Laabudda SVD

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II