Przemyśl: kościół salezjanów zostanie ustanowiony sanktuarium św. Józefa

Kościół pw. Św. Józefa – księży salezjanów w Przemyślu zostanie ustanowiony Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela. Będzie to pierwsze w archidiecezji przemyskiej sanktuarium poświęcone św. Józefowi. Dekret w tej sprawie zostanie odczytany w uroczystość Bożego Ciała podczas Mszy świętej rozpoczynającej miejską procesję.

– Kult świętego Józefa rozpoczął się w naszym kościele 3 lata temu, kiedy papież Franciszek Rok Świętego Józefa. Zwróciliśmy wówczas większą uwagę na naszego patrona i od tego czasu przybywało próśb składanych przed ołtarzem świętego Józefa. Mamy odnotowanych wiele łask uzdrowienia, ale przede wszystkim łask duchowych – mówi ks. Bogdan Nowak, proboszcz parafii salezjańskiej w Przemyślu.

W każdą środę odmawiana jest koronka do świętego Józefa, a w pierwszą środę miesiąca odbywa się dwugodzinne nabożeństwo ku jego czci, połączone z Mszą świętą. – Na wszystkie te nabożeństwa wierni piszą prośby i podziękowania, które odczytujemy i zanosimy do Pana Boga przez przyczynę świętego Józefa. Widać, że ludzie przychodzą do świętego Józefa i chcą z nim przeżywać swoje życie – zaznacza proboszcz.

Zdaniem ks. Nowaka decyzja o ustanowieniu kościoła sanktuarium jest wielkim wyzwaniem dla całej wspólnoty parafialnej, a najbardziej dla wspólnoty salezjanów. – Trzeba podziękować Panu Bogu za wybranie sobie tego miejsca, bo sanktuarium to miejsce, gdzie Pan Bóg szczególnie wysłuchuje naszych próśb. Ale jest to również i wyzwanie, aby dalej promować świętego Józefa – podkreśla duchowny.

W kościele prowadzona jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a od 17.00 do 18.30 istnieje możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Parafia św. Józefa w Przemyślu obchodzi obecnie jubileuszowy rok 100-lecia istnienia. Została erygowana 18 listopada 1923 r. Tego dnia kościół został poświęcony przez biskupa św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Od początku parafią opiekują się księża salezjanie, którzy przybyli do Przemyśla w 1907 r. za sprawą bp. Pelczara. Pierwszym przełożonym był ks. August Hond, późniejszy kardynał i Prymas Polski.

Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła. Kościół mariacki przypomina także na zewnątrz strzelista 62-metrowa wieża, zwieńczona krzyżem.

W centrum ołtarza głównego znajduje się figura św. Józefa, a po obu stronach obrazy autorstwa przemyskiego malarza Mariana Strońskiego. Przedstawiają one nazaretański dom św. Józefa oraz śmierć świętego patrona, przy którym wiernie trwają Pan Jezus i Matka Boża.

Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator

biskup Anatol Nowak.

pab / Przemyśl
KAI

Wpisy powiązane

Jezuicka uczelnia w Krakowie podniesiona do rangi uniwersytetu

Caritas zachęca do włączenia się w Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

Bł. Władysław z Gielniowa  ważnym dla Polski świętym