Przemyśl: przed rozpoczęciem procesji Bożego Ciała abp Szal ustanowił sanktuarium św. Józefa

Podczas Mszy św. poprzedzającej procesję Bożego Ciała abp Adam Szal ustanowił Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela w kościele św. Józefa księży salezjanów w Przemyślu. W uroczystej Eucharystii i procesji wzięli udział przemyscy biskupi Kościoła rzymsko- i greckokatolickiego, duchowni i wierni świeccy. Tradycyjnie jeden z ołtarzy ustawiony był przy archikatedrze obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

– Dzisiejsza procesja Bożego Ciała jest nie tylko dla wierzących. Dzisiaj modlimy się, by Chrystus, wychodząc z nami na ulice miast i wiosek, przyszedł także do tych ludzi, którzy obecnie nie są zainteresowani dzisiejszą uroczystością. Może będą odwracać głowę i nie będą chcieli popatrzeć na Jezusa Eucharystycznego. Będziemy modlić się o to, aby światło łaski wiary dotarło także do nich – mówił abp Adam Szal w homilii podczas Mszy św. w kościele św. Józefa księży salezjanów.

Metropolita przemyski zachęcał, aby „na nowo uwierzyć w Boga i jeszcze bardziej Mu zaufać”. – Powierzmy Mu nasze zagrody, nasze domy, nasze prace, całą naszą przyszłość – wskazywał.

– Obyśmy, przeżywając wiarą obecność Chrystusa w tabernakulum i w naszym sercu po przyjęciu komunii świętej, mogli za świętym Pawłem powiedzieć: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” – powiedział na zakończenie homilii abp Szal.

Nawiązując do ustanowienia nowego sanktuarium, kaznodzieja zachęcał do modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa, „aby pomagał nam budzić w sobie wiarę podobną do tej, którą miała Maryja Jego Oblubienica; wiary, jaką miał on sam”.

Dekret, ustanawiający kościół salezjanów Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela metropolita przemyski odczytał na początku liturgii. Jest to pierwsze w archidiecezji przemyskiej sanktuarium poświęcone św. Józefowi. Wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia parafii.

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się przy kościele pw. Świętej Trójcy, drugi przy kościele franciszkanów konwentualnych, trzeci przy archikatedrze greckokatolickiej, a czwarty przy bazylice archikatedralnej obrządku rzymskokatolickiego.

W Mszy św. i procesji wzięli udział biskupi rzymskokatoliccy: abp Adam Szal, abp Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio oraz hierarchowie greckokatoliccy: abp Eugeniusz Popowicz i bp Piotr Kryk, a także duchowni i wierni świeccy obu obrządków.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Przemyśla przechodzi tylko jedna wspólna procesja. Procesje parafialne organizowane są w niedzielę podczas oktawy Bożego Ciała lub w czwartek na jej zakończenie.

pab / Przemyśl
KAI

Wpisy powiązane

Jezuicka uczelnia w Krakowie podniesiona do rangi uniwersytetu

Caritas zachęca do włączenia się w Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

Bł. Władysław z Gielniowa  ważnym dla Polski świętym