Przeor Jasnej Góry: z radością oczekujemy na pieszych pielgrzymów

– Jasna Góra jest przygotowana na spotkanie z pieszymi pielgrzymami, z radością przyjmiemy każdego, oczekujemy i zapraszamy – mówi przeor częstochowskiego klasztoru, o. Samuel Pacholski przed zbliżającym się pierwszym sierpniowym pielgrzymkowym szczytem.

W najbliższym tygodniu, na uroczystość odpustową Wniebowzięcia NMP do Sanktuarium dotrzeć mają tysiące pątników.

Jasnogórski przeor podkreśla, że paulini oczekują na pielgrzymów, zwłaszcza pieszych, z tym większą radością, że „jest pewien niedosyt po ubiegłym roku, kiedy ograniczenia sanitarne właściwie uniemożliwiły pielgrzymowanie takiej liczby osób, które chciałby w pielgrzymkach wziąć udział”.

– W tym roku te obostrzenia nie są już tak restrykcyjne, dlatego mamy nadzieję, że przyjdzie wielu pątników – zauważa o. Pacholski i dodaje: „po ponad roku, kiedy żyjemy z koronawirusem, nauczyliśmy się jak się chronić, jak zachowywać się bezpiecznie, wielu jest zaszczepionych, to wszystko stwarza warunki, które pozwalają z optymizmem patrzeć na tegoroczne pielgrzymowanie”.

Na pytanie kim jest pieszy pielgrzym o. Przeor odpowiada, że „to przede wszystkim wielki czciciel Matki Bożej, on wyrusza, by spotkać się z Matką, by przynieść Jej swoje troski, kłopoty, radości i dziękczynienie, ale także szerzej, by prosić o ustanie pandemii, za Kościół w Polsce, rodziny”.

Podkreśla, że „jesteśmy bardzo wdzięczni pielgrzymom pieszym, bo to jest rzesza ludzi, która przez kilka czy kilkanaście dni trwa na modlitwie, uczestniczy w rekolekcjach w drodze i przynosi to pielgrzymowanie jako osobiste wotum, które składa tu, u stóp Matki Bożej”.

Przeor Jasnej Góry przypomina, że „pielgrzymka to nie turystyka piesza, każda ma swój rytm, program, gdzie jest Eucharystia, modlitwa, są konferencje. To bardzo dobrze przygotowane rekolekcje w drodze a my, w Polsce, mamy w tym spore doświadczenie”.

– Każda diecezja ma swoją pielgrzymkę, to świadectwo naszej wiary, to fenomen – podkreśla paulin i dodaje, że „jest to coś, co buduje naszą tożsamość”.

O. Samuel Pacholski wyraża radość, że „ta forma pobożności ludowej, podtrzymywana głównie przez ludzi świeckich, jest tak żywa, że dojrzewa, że zmienia się nieco w formie, ale ciągle jest aktualna i znajduje nowych zwolenników”.

Pierwsza duża grupa pieszych pielgrzymów przybywa na Jasną Górę na 15 sierpnia, kiedy obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Jasnogórski przeor zauważa, że święto przypomina o wyjątkowej miłości Boga, która w sposób niezwykły objawiła się wobec Maryi. – Maryja z ciałem i duszą została wzięta do nieba, w tej tajemnicy jest też obietnica dla każdego z nas, że takie jest ukierunkowanie naszego życia, my też idziemy do nieba. Ta droga zaczyna się tu na ziemi, ma swoje etapy, swoją historię, tajemnice radosne, chwalebne, bolesne, różnie się w tych tajemnicach odnajdujemy – czasem mamy kłopot, by interpretować je w świetle Ewangelii, ale ci, którzy pielgrzymują zdają sobie sprawę, że rozpoczynają etap, który zakończy się dla nich w niebie, a Maryja, która z nieba spogląda dodaje odwagi, męstwa i pewności, że są na właściwej drodze – mówi o. Pacholski.

– Zapraszamy na Jasną Górę. Z radością oczekujemy na każdego – podkreśla jasnogórski przeor zapewniając, że paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie i przypominają o respektowaniu koniecznych zasad sanitarnych.

KAI / jb

Wpisy powiązane

„Są twarzą Ewangelii” w swoich środowiskach i mają coraz więcej powołań

Toruń: 32. rocznica powstania Radia Maryja

Franciszkanie – Gdańsk: Jesienne spotkanie przełożonych