Ruch Szensztacki świętuje 100-lecie u Maryi jasnogórskiej

100-lecie istnienia świętuje na Jasnej Górze Ruch Szensztacki. W sobotę, 29 marca, na Jasnej Górze modliło się ponad dwa tysiące członków Ruchu z Polski, ale przybyli także członkowie z Białorusi, Niemiec, Włoch, Ekwadoru, Chile i Argentyny. Hasło Czuwania Ruchu Sznsztackiego to słowa: „Maryjo – Szensztat dziękuje!” 

„Głównym celem jest podziękowanie Matce Bożej za 100 lat istnienia Ruchu Szensztackiego, dziękujemy za historię, prowadzenie, wszelkie owoce, które się zrodziły na przestrzeni tych 100 lat, oraz zawierzamy kolejne, otwarte już nowe stulecie” – mówi o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego, prowincjał Instytutu Ojców Szensztackich. Tłumacząc wybór miejsca – Jasnej Góry na miejsce świętowania jubileuszu – o. Sosna wyjaśnia: „Pierwsze, to najgłówniejsze, to zawsze potrzeba serca. Już od paru lat przyjeżdżamy tu raz w roku na Jasną Górę. Drugi ważny argument to fakt, że Jasna Góra zawsze łączyła bratnie kraje, więc żeby np. z Białorusi wyjechać, to łatwiej przyjechać na Jasną Górę, aniżeli gdzie indziej. A trzeci powód, to nie ma takiego miejsca jak Jasna Góra dla nas, które by nas pomieściło. Wszystkie nasze centra szensztackie w Polsce, choć zawsze otwarte, piękne, urokliwe, ale są małe, dlatego tu na Jasnej Górze chcemy świętować. Dziś towarzyszy nam poczucie jedności w tej rodzinie, że to jest moje miejsce, które kocham, którym się dzielę, które jest otwarte dla każdego. Innych też zapraszamy”.

Ruch Szensztacki to międzynarodowy ruch katolicki, założony w 1914 r. przez o. Józefa Kentenicha, należący do Kościoła rzymskokatolickiego. Miejscem powstania jest Schönstatt – dzielnica miasta Vallendar, leżącego koło Koblencji w Niemczech. Celem Ruchu jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich w dziele głoszenia nauki Jezusa Chrystusa. Ruch Szensztacki ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski.

Ruch Szensztacki jest obecny w ponad 60 państwach na świecie. Najwięcej członków znajduje się w Niemczech i państwach Ameryki Południowej. Miejscowość Schönstatt jest nadal duchowym centrum międzynarodowego ruchu.

Ruch Szensztacki rozsławił się na świecie głównie przez prowadzenie licznych kursów dla małżeństw: od klasycznych kursów przedmałżeńskich w rozszerzonej i nowoczesnej formie do porad dla par w kryzysie, kursy wychowania dla rodziców, kursy pedagogiki kentenichowskiej, aż do porad rodzinnych, które odbywają się jako tygodniowe warsztaty w miejscach wypoczynkowych. Oprócz tego m.in. wyjazdy pod namioty dla dzieci i młodzieży, dni skupienia dla duchownych i wykłady teologiczne dla zainteresowanych.

„Ruch Szensztacki to przede wszystkim ruch odnowy, powstał w 1914 roku w Niemczech. Zajmujemy się formacją każdego stanu – młodzież, rodziny, matki, ojcowie, kapłani, siostry – wyjaśnia o. Arkadiusz Sosna – W Polsce jest sześć centrów szensztackich, tam są też domy odnowy, formacji. Nasz sztandarowy projekt duszpasterski realizowany od kilku lat to jest Akademia Rodziny – żeby rodzinie pomóc, wesprzeć ją. No i przerzucenie całej naszej duchowości na potrzeby parafii – kręgi modlitewne, poradnictwo życia małżeńskiego, rodzinnego, przygotowanie do sakramentów”. W Polsce Ruch skupia ok. 3,5 tys. osób.

Pielgrzymi rozpoczęli swoje spotkanie w południe w Katedrze Częstochowskiej. Po modlitwie przemaszerowali Alejami Najśw. Maryi Panny na Jasną Górę. Tu, na Szczycie jasnogórskim, pątników powitał w imieniu Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, podprzeor klasztoru. Prezentacji grup dokonał o. Arkadiusz Sosna. O godz. 14.00 Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego z ramienia Episkopatu Polski, biskup pomocniczy diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. Eucharystię koncelebrował biskup senior diec. gliwickiej bp Jan Wieczorek, przyjaciel Ruchu Szensztackiego.

W czasie dzisiejszej pielgrzymki za jubileusz 50. lat polskiej prowincji dziękują także siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Instytut jest jednym z sześciu instytutów życia konsekrowanego, wchodzących w skład międzynarodowego Dzieła Szensztackiego. Instytut Sióstr został założony 1.10. 1926 r. w Szensztat (Niemcy), przez ojca Józefa Kentenicha. Polska prowincja powstała 1 maja 1964 roku. W kazaniu bp Paweł Cieślikprzypomniał powstanie i historię Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. „Sięgając dziś do korzeni Ruchu Szensztackiego, do jego początków dostrzegamy, jak Bóg, Jego Opatrzność inspirowały założyciela, pozwoliły dobierać odpowiednich ludzi, kierowały nimi, i prowadziły na niełatwych drogach świata – mówił ks. biskup – Już od samych początków dojrzewała w o. Józefie myśl, że Szensztat potrzebuje wspólnoty kobiet , które poświęcą się wyłącznie pracy w Ruchu i będą jego ożywiającą duszą. Pragnął podarować Kościołowi i światu nowy typ kobiety ukształtowanej na wzór Maryi. Pragnienie to stało się rzeczywistością. 1 października 1926 roku powstała wspólnota Sióstr Szensztackich. (…)Obecnie placówki i prowincje sióstr są na wszystkich kontynentach. Międzynarodowa wspólnota sióstr liczy ok. 1600 sióstr”.

„Dziękujemy dziś Panu za te wszystkie lata wielkiego rozwoju, prosimy dalej Matkę Bożą, tu się gromadzimy na tym Czuwaniu, by wyprosić nowe powołania” – mówił bp Paweł Cieślik.

Siostry złożyły Akt Zawierzenia. Obecna była siostra prowincjalna M. Lidia Czerwonka.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Franciszkanie – prowincja krakowska: Zwyczajna kapituła prowincjalna rozpoczęta

Konferencja Prowincjalna Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów

Należała do wolontariatu misyjnego Salwatorianów. Helenka bliżej ołtarzy