Siostry klaryski z Krakowa wybrały nową przełożoną swojego klasztoru. Została nią s. Elżbieta Sander

Siostry klaryski z Krakowa wybrały nową przełożoną swojego klasztoru. Została nią s. Elżbieta Sander.

Elżbieta Sander urodziła się 10 października 1973 roku w Grodzisku Dolnym na Podkarpaciu. Spośród jej pięciorga rodzeństwa dwóch braci to również osoby konsekrowane: Tomasz – salwatorianin, i Mirosław – dominikanin.

S. Elżbieta zgłosiła się do zakonu klarysek w roku 1993. Pięć lat później związała się z zakonem św. Klary na całe życie, składając śluby wieczyste. Skończyła historię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 2007 r. została po raz pierwszy wybrana na przełożoną krakowskiego klasztoru.

Klaryski należą do zakonu klauzurowego, prowadzą życie kontemplacyjne. Siostry od chwili wstąpienia do klasztoru zazwyczaj nigdy go nie opuszczają. Jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach otrzymują zgodę na wyjście poza klauzurę. Ich życie jest wypełnione modlitwą, pracą, codziennymi obowiązkami oraz czynami pokutnymi.

Zakon klarysek założyła św. Klara (1193-1253) ze św. Franciszkiem w Asyżu we Włoszech w roku 1211. Do Polski klaryski sprowadziła bł. Salomea (1212-1268), córka Leszka Białego, księcia krakowskiego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później w Grodzisku k. Skały, skąd w roku 1316 przeniosły się do Krakowa.

o. Jan Maria Szewek OFMConv/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

Wpisy powiązane

Warsztaty dla ludzi zajmujących się komunikacją w Kościele

Górki Wielkie: dziękczynienie za osiem wieków Reguły św. Franciszka

Chrystusowcy: Nasze świętowanie…