Święty Krzyż: duże zainteresowanie jubileuszowym Jarmarkiem Świętokrzyskim

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego i turystów z całego kraju cieszył się XV Jarmark Świętokrzyski, który odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 22 maja na Świętem Krzyżu.

Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w Mszy św. polowej, a także być świadkiem w muzycznej rywalizacji świętokrzyskich zespołów ludowych z regionalnymi zespołami z Kaszub. Okazale wypadła prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i kuchni regionalnej kilkunastu gmin powiatu kieleckiego.

Eucharystii sprawowanej na błoniach świętokrzyskiego klasztoru przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W kazaniu podkreślił wielką rolę chrześcijaństwa i Kościoła dla rozwoju regionu i Polski oraz ogromne znaczenie kultury i sztuki w dziele ewangelizacji.

– Jako stróże relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą opiekujemy się przez ostatnie 100 lat, cieszymy się, że po dwuletniej przerwie na błonia powraca jarmark świętokrzyski. Dzięki staraniom starostwa kieleckiego i okolicznych gmin radujemy się z obecności artystów ludowych, muzyków, śpiewaków, tancerzy, twórców kultury. Kultura jest wyrazem naszej wiary, dziełem rąk i umysłów waszych, dziełem waszego talentu i wyobraźni. Wiara wyraża się w waszych dziełach, wiara potrzebuje kultury i sztuki, architektury, muzyki, literatury, kultury duchowej i materialnej – podkreślał superior.

Po Eucharystii na scenie ustawionej na błoniach w ramach muzycznej rywalizacji wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca “Żeromszczyzna” z gminy Masłów i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Kaszuby” z Kartuz.

Po rywalizacji można było zobaczyć także występujące dziecięce zespołu z Kaszub i gminy Górno, kapele z Ciekot i Kaszub, animacje Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz prezentacje farmy osiołków Gospodarstwa Agroturystycznego “Osiołkowo” i służb mundurowych.

Na stoiskach gmin powiatu kieleckiego zaprezentowane zostały wyroby ludowe, rękodzieło, malarstwo oraz regionalne potrawy i publikacje turystyczne.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jarmarku były słowa: “Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego”.

Organizatorem XV Jarmarku Świętokrzyskiego było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

Wpisy powiązane

Franciszkanie – prowincja krakowska: Kapituła prowincjalna – wybory przełożonych klasztorów i domów formacyjnych

Olsztyn: O abp. Antonim Baraniaku w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej

Bp Greger: niech św. Andrzej Bobola będzie patronem pojednania polsko-polskiego