Święty Krzyż: folklorystyczny XV Jarmark Świętokrzyski

Msza św. polowa na błoniach, muzyczna rywalizacja „górali świętokrzyskich” z regionalnym zespołem z Kaszub oraz prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i kuchni regionalnej gmin powiatu kieleckiego – złożą się na program jubileuszowego XV Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się 22 maja na Świętym Krzyżu.

Tegorocznemu Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który będzie zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, towarzyszyć będzie hasło „Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego”.

Na scenie w ramach muzycznej rywalizacji wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna” z gminy Masłów i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz.

Zdaniem starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, region kaszubski jest jednym z bardziej folklorystycznych w Polsce, a Kaszubi są znani z charakterystycznej gwary, muzyki i bogatej tradycji ludowej.

Ponadto wystąpią m.in.: Zespół „Górne Nutki” z gminy Górno i Kapela „Ciekoty”. Na stoiskach promocyjnych zaprezentowane będą wyroby rzemiosła artystycznego i produkty kuchni regionalnej 19 gmin powiatu kieleckiego. Przybędzie też wielu indywidualnych wystawców rękodzieła ludowego.

Jak podkreślał Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki, zaprezentowany będzie dorobek kulturalny.

Na atrakcje dla dzieci złożą się m.in. przygotowane przez służby mundurowe, miasteczko ruchu drogowego, pokaz sprzętu wojskowego, a także animacje zaprezentowane przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz prezentacje Osady Średniowiecznej z Huty Szklanej i farmy osiołków z Gospodarstwa Agroturystycznego „Osiołkowo”.

W dniu jarmarku turystów na Święty Krzyż będą wozić bezpłatnie specjalny bus i autobus, kursujące wahadłowo z parkingu w Hucie Szklanej. Będzie można z nich skorzystać w godzinach od 9.30 do 16.00.

Organizatorem XV Jarmarku Świętokrzyskiego było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

Wpisy powiązane

Pasjoniści: Nowa Rada Prowincjalna

Kraków: Matka Aleksandra Zaręba przez kolejne 6 lat przełożoną dominikanek

O. Michał Bortnik OSPPE, nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry