Niemiecki benedyktyn o. Anselm Grün krytykuje Rosyjski Kościół Prawosławny

Niemiecki benedyktyn i autor bestsellerów o. Anselm Grün zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że wykorzystał Kościół swego kraju do wojny przeciwko Ukrainie. „Na potrzeby swojej wojennej propagandy Putin wykorzystuje rosyjsko-prawosławnego patriarchę Cyryla I”, powiedział o. Grün w rozmowie z niemiecką gazetą „Augsburger Allgemeine”.

„Bardzo przykro, że Cyryl pozwala się w ten sposób wykorzystywać przez Putina i usprawiedliwia wojnę, a do tego jeszcze w Ukrainie, gdzie żyje wielu chrześcijan, wyznawców rosyjskiego prawosławia”, skrytykował benedyktyn z niemieckiego opactwa Münsterschwarzach. Podkreślił, że to bardzo boli, gdy usprawiedliwia się wojnę wiarą i „nie może tak być, żeby chrześcijanie walczyli z chrześcijanami”.

Jednocześnie benedyktyn zaakceptował dostarczanie niemieckiej broni Ukrainie. Tłumaczył, że oczywiście nie chce dalszej eskalacji konfliktu, ale ważne też jest udzielanie wsparcia Ukrainie. „Moim zdaniem ważne są dwie drogi: pertraktacje i dostarczenie broni. Samo dostarczanie broni powoduje tylko jeszcze większe nieszczęścia”, stwierdził o. Grün.

Niemiecki benedyktyn bronił też powściągliwości papieża Franciszka wobec nazwania Putina agresorem. Podkreślił, że taka jest zasada watykańskiej dyplomacji. Jednocześnie zwrócił uwagę, że papieżowi bardzo leży na sercu pokój. „Ojciec Święty próbował doprowadzić do rozmów z Putinem w Moskwie, jednak ta propozycja została odrzucona” – przypomniał o. Grün.

O. Anselm Grün, 77-letni benedyktyn z niemieckiego opactwa w Münsterschwarzach, wydał dotychczas ponad 300 książek o łącznym nakładzie około 20 milionów egzemplarzy. Należą one do najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Przetłumaczono je na około 30 języków, w tym wiele na polski, a 50 z nich na chiński.

ts (KAI) / Augsburg

Wpisy powiązane

Bonifraterskie spotkanie braci z Europy Centralnej

S. Orianne – cyfrowa paulistka na Instagramie o spotkaniu z Chrystusem w sieci

Polski szpital misyjny po drugiej stronie równika