Warszawskie dziękczynienie za papieża Franciszka

Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15ej rozpoczęło się dziękczynienie za papieża Franciszka w warszawskiej parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny  w święto Bożego Miłosierdzia , 7 kwietnia.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył Kard. Kazimierz Nycz , który podkreślił, że z powodu złych warunków atmosferycznych uroczystości nie mogły mieć miejsca przy figurze Pana Jezusa Miłosiernego.  Także przy planowaniu uroczystości nie było jeszcze wiadomo o wyborze nowego papieża. 

Kaznodzieja, biskup polowy WP Józef Guzdek w homilii zaznaczył,  że „główne przesłanie płynące z ewangelii brzmi: Bóg jest miłością ,  jednak i sędzią sprawiedliwym” . Dalej kaznodzieja wskazał, że  Pan Jezus mówi o zasadach, które trzeba przestrzegać, gdyż po śmierci staniemy na sądzie.    „Pan Jezus ustanowił sakrament Miłosierdzia: powiedział do Apostołów: weżmijcie Ducha Świętego…” . Jednak ludzie, mając zły obraz Boga,  nie chcą korzystać z sakramentu pojednania – dodał kaznodzieja, stwierdzając , że jeżeli ktoś długo nie korzysta z sakramentu pokuty, to jego sumienie przestaje reagować na zło.

Powołując się wielokrotnie na słowa z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej  bp. Guzdek  wyjaśniał,  że spowiedź ma na celu uleczenie nas z ran, zadanych Bogu i bliźnim , zaś częsta spowiedź z kształtuje nasze sumienie.  Przypomniał słowa Pana Jezusa z Dzienniczka św. Siostry Faustyny: „ Powiedz, że Miłosierdzie jest największym przymiotem Boga”.

Kaznodzieja, opierając się na słowach Pana Jezusa, podyktowanych sekretarce Bożego Miłosierdzia ,  przypomniał 3 wskazówki  dla dobrej spowiedzi:  całkowita szczerość i otwartość duszy, pokora oraz posłuszeństwo spowiednikowi, gdyż to „Pan Jezus czeka w konfesjonale, zaś kapłan daje ze skarbca Bożego Miłosierdzia”.

Biskup Guzdek podkreślił, że Dzienniczek ś. Faustyny to dla nas bardzo ważny znak – tam s .Faustyna wyjaśnia o Bogu, który jest Miłością Miłosierną. Dla nas też  są słowa na obrazie Pana Jezusa Miłosiernego „JEZU UFAM TOBIE”, powiedział kaznodzieja . Powołał się  on też na piewców Miłosierdzia Bożego – papieża Jana Pawła II oraz papieża Franciszka, który 17 marca powiedział: „Dla mnie najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie”.

Na zakończenie Mszy św. ks. kard. Kazimierz Nycz nawiązując do głównej intencji Eucharystii – dziękczynienia za wybór papieża Franciszka , określił  nowego Ojca Świętego „człowiekiem Kościoła, który ma w sobie kontrast bogactwa i nędzy w argentyńskich fawelach, wrażliwego na ludzi ubogich i biednych”.

Metropolita warszawski  podkreślił, że papież Franciszek jest,  podobnie jak Jan Paweł II ,  wielkim piewcą Bożego Miłosierdzia. Ks. kardynał podziękował wszystkim zgromadzonym świątyni za przybycie na uroczystość i za modlitwę.. Szczególne podziękowania metropolita warszawski skierował do kaznodziei – bp. Guzdka oraz do Orkiestry  Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która uświetniła uroczystość muzyką i śpiewem.

Świątynia parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny wypełniona była wiernymi, przybyłymi z całej Warszawy  . Obecne były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia , w którym przebywała św. siostra Faustyna oraz z innych zgromadzeń zakonnych.

W liturgii uczestniczyli m.in. ambasadorzy: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Republiki Serbii, Ekwadoru, Tajlandii, Kuby, Iraku i Królestwa Maroka. Obecni byli przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych miasta Warszawy i dzielnicy Wola, na terenie której znajduje się kościół p.w. św. Józefa.

Po uroczystościach w kościele, wierni udawali się na krótką chwilę zadumy i modlitwy  do Figury Jezusa Miłosiernego,  przy której od 12 lat mają miejsce warszawskie uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia.

Anna Dziemska 

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II