We Wronkach odbyły się Franciszkańskie Dni Młodzieży

Kto twierdzi, że młodzi ludzie w czasie wolnym od szkoły siedzą i się lenią, jest w błędzie. Prawie 250 uczestników zgromadziło Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które odbywało się w dniach 27-30 grudnia we Wronkach. Przyjechali między innymi z Torunia, Wejherowa, Jarocina oraz Olsztyna. Organizacją zajęło się Wyższe Seminarium Duchowne oraz Franciszkański Ruch Apostolski. Tematem wydarzenia była wolność, a dokładnie wolność w Duchu Świętym.

Pierwszym gościem franciszkańskiej młodzieży była Basia Turek. Kobieta jeżdżąca na wózku zaraziła każdego pozytywną energią oraz pokazała, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń. W trakcie konferencji opowiedziała o swoich Pielgrzymkach Zaufania, w trakcie których dotarła do Medjugorie oraz Watykanu zanosząc tam ponad 10 tysięcy intencji. Kolejne poczynania Basi można śledzić na jej blogu oraz kanale w serwisie YouTube.

Elementem inaugurującym Franciszkańskie Spotkanie Młodych była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia. Kapłan w trakcie homilii przybliżył uczestnikom znaczenie „życia wiecznego” oraz pokazał jak bardzo pragną go ludzie. Po liturgii duchowny zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Najwięcej padało ze strony najmłodszych, którzy pytali między innymi kiedy biskup odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą. Młodzież ciekawił aspekt wolności w trakcie wchodzenia w dorosłość. Dorośli natomiast poruszyli temat samotności oraz małżeństwa.

Drugiego dnia spotkania Wronki odwiedził Andrzej „Kogut” Sowa, były narkoman, który opowiedział o drodze swojego nawrócenia, wolności od nałogu. Jak sam zaznaczył – złamał wszystkie przykazania, ale Bóg uczynił dla niego cud. Mężczyzna przemawiał w sposób niezwykle charyzmatyczny, to nie była smętna opowieść o życiu, ale historia z silnym przekazem dla młodych.

Na Franciszkańskie Spotkanie Młodych przybyli również goście z zagranicy mianowicie Bracia Odnowy popularnie zwani Braćmi z Bronxu. Goście – Francesco oraz Jacob – opowiedzieli o swojej codziennej pracy z potrzebującymi oraz między innymi o istocie siedmiu grzechów głównych i ich wpływie na wolność człowieka. Franciszkanie pozostali we Wronkach do końca spotkania chętnie rozmawiając z uczestnikami.

Nie zabrakło również elementu muzycznego, hala przy Szkole Podstawowej nr 3 zmieniła się w wielką scenę. Koncertowy wieczór rozpoczęła Julia Turowska, która zaprezentowała utwory Whitney Houtson oraz Abby. Zaraz po tym El La Sombra Trio przenieśli wszystkich do świata rytmów latino. Główną gwiazdą był zespół Maleo Reggae Rockers, którzy poprzez muzykę niosą idee patriotyzmu, wolności oraz radości z życia. Rozbujali widownię najlepiej jak mogli – nie tylko tych młodych. Na zakończenie wystąpił uwielbieniowy zespół Chairete ze Wschowy.

Trzeci dzień rozpoczął generał Jan Podhorski mający 97 lat. Mężczyzna był świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Polski o czym opowiedział w czasie swojej konferencji. Doświadczony przez życie wojskowy przekazał młodym istotę wolności w kontekście obrony niepodległości ojczyzny.
Kolejnym gościem z zagranicy (a nawet z innego kontynentu) był ojciec Pedro Mariano, który na co dzień posługuje w brazylijskich slumsach. Kapłan poruszył temat naszych codziennych małych decyzji oraz czy szczerze prowadzą one do pragnienia wolności. Zaznaczył, że duchowa autonomia to nic innego jak wybieranie dobra.

Głównym wydarzeniem tego dnia była wspólna wigilia zorganizowana w Dużej Sali Wronieckiego Ośrodka Kultury. Wszyscy uczestnicy oraz goście spotkali się, aby razem wyśpiewać Dobrą Nowinę, złożyć życzenia oraz po prostu doświadczyć obecności drugiego człowieka. Co najważniejsze na świętowanie zaproszono rodziny, którym została zaniesiona pomoc w czasie Franciszkańskiej Kwesty na Rzecz Ubogich. Dla najmłodszych zostały przygotowane słodkie upominki.

Po tym wydarzeniu wszyscy udali się pod kościół pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie uliczny teatr ognia Anthony Street zaprezentował krótki pokaz. Widownia mogła podziwiać scenkę pt. „Mario, czy już wiesz?”, w której zastosowano również teatr cienia. Każdy podziwiał odwagę młodych ludzi, którzy nie bali się taki bliskiego i spektakularnego kontaktu z ogniem. Zaraz po występnie kapłani z parafii na Borku ugościli uczestników Spotkania Młodych oraz poczęstowali rozgrzewającą czekoladą.

Późnym wieczorem rozpoczęło się wielbienie, które prowadził ojciec Pedro wraz ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia z Poznania. Nie zabrakło śpiewu oraz błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Zaraz po tym rozpoczęła się pasterka w trakcie której Słowo wygłosił gość z Brazylii. W trakcie liturgii cztery młode osoby złożyły swoje przyrzeczenia w Duchu Franciszkańskim przez co zostały w pełni włączone do grona Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego oraz pokazały siłę młodzieży w Kościele.

Czwarty dzień był czasem pożegnań. Młodzież z Wronek symbolicznie przekazała sztandar FRA wspólnocie z Jarocina, która będzie organizatorem kolejnego spotkania. Po błogosławieństwie od ojców oraz braci młodzież ruszyła w drogę powrotną do swoich miast.
Organizatorzy pragną podziękować każdemu kto zaangażował się w tworzenie tego dzieła szczególnie wolontariuszom, którzy zajęli się logistyką, obstawą medyczną oraz mediami. Ogromne wyrazy wdzięczności należą się również partnerom wydarzenia.

Sandra Wawrzyniak

Za: www.franciszkanie.net

Wpisy powiązane

Franciszkanie – prowincja krakowska: Zwyczajna kapituła prowincjalna rozpoczęta

Konferencja Prowincjalna Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów

Należała do wolontariatu misyjnego Salwatorianów. Helenka bliżej ołtarzy