Werbiści: Chiński Nowy Rok w Ośrodku Migranta

22 stycznia wejście w otwarte progi Ośrodka Migranta Fu Shenfu przyozdobiły tradycyjne w chińskiej kulturze noworoczne życzenia szczęścia, przygotowane przez siostry Teresę Li i Marię Guan z Chin.

Tego dnia dla Chińczyków i innych mieszkańców Dalekiego Wschodu rozpoczęło się świętowanie Nowego Roku, obliczanego według kalendarza księżycowego. Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ wraz z werbistowskim Ośrodkiem Migranta zorganizowało z tej okazji okolicznościowe spotkanie.

W czasie mszy świętej celebrowanej przez o. Antoniego Koszorza, prezesa Sinicum i. o. Damiana Cichego, modlono się za Kościół katolicki w Chinach i za cały wielki naród chiński. Pamiętano szczególnie o tych, którzy z racji politycznych lub ekonomicznych nie mogą przeżywać tego najważniejszego w dalekowschodniej kulturze święta razem z bliskimi.

Na drugą część spotkania do polskich i chińskich katolików i katechumenów dołączyła około 15-osobowa grupa Chińczyków, którzy regularnie korzystają z lekcji języka polskiego, prowadzonych z ramienia Ośrodka Migranta w Centrum Handlowym GD w Wólce Kosowskiej.

Na świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych chińskich pierogów, krewetek, ryżowych ciastek, orzeszków i bardzo lubianych przez Chińczyków pestek słonecznika.

„Skrawki wielkiego obrazu” przedstawione w formie prezentacji przez s. Weronikę Marię Klebba SSpS pozwoliły wybrać się w podróż do wielu części Chin, by podziwiać piękno krajobrazów, różnorodność ludzi i grup etnicznych, tradycyjną i współczesną architekturę oraz miejsca kultu wyznawców różnych religii. Jakkolwiek różnorodne były pokazywane zdjęcia, stanowią zaledwie mały wycinek rzeczywistości największego i najludniejszego spośród krajów świata, którego pełny obraz zdaje się być nie do uchwycenia.

Spotkanie u progu Roku Smoka było okazją do wyrażenia szacunku i przychylności wobec Chińczyków oraz do zaczerpnięcia z bogactwa ich kultury. Pozwoliło oddać cześć Bogu, który nie ma względu na osoby i dać świadectwo o Tym, który jest Panem czasu i Nieskończoną Dobrocią.

Za: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła