Werbiści: Zakończyły się Wakacje z Misjami

20 sierpnia zakończyła się 28. edycja akcji „Wakacje z Misjami”, która po raz kolejny odbywała się w Ocyplu w Borach Tucholskich.

W 5 turnusach udział wzięło ponad 600 osób, w wieku od 9 do 20 lat oraz około 70 wolontariuszy.

Oprócz uczestników z Polski, których była zdecydowana większość, w Wakacjach z Misjami udział wzięli także goście z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Irlandii, USA, Hiszpanii i Luksemburga.Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Otwarte serce”. W sposób szczególny staraliśmy się zbliżyć do postaci świętego Jana Pawła II – mówi o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna, organizator akcji. – Idąc po śladach tego niezwykłego człowieka, próbowaliśmy zgłębić Jego wiarę i naśladować Jego codzienne życie. To właśnie święty papież jest dla nas wzorem misjonarza – niestrudzonego głosiciela dobra i pokoju w świecie, ukazującego niezmienne i ożywiające światło Dobrej Nowiny wszystkim, niezależnie od rasy, koloru skóry, wyznawanej religii czy przekonań politycznych.

Turnus IV odbywał się w formie warsztatów teatralno-muzycznych prowadzonych, jak co roku, przez artystów z gliwickiego Teatru A. Na jego zakończenie uczestnicy przedstawili sztukę „Otwarte serce” prezentującą postać świętego Jana Pawła II.

W programie turnusów oprócz dobrej zabawy, pływania w ocypelskim jeziorze, gier, konkursów, wspólnego śpiewu, nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę. Każdego dnia sprawowana była Msza święta w intencji misji i misjonarzy, której nierzadko przewodniczył misjonarz. Tegoroczna wycieczka zaprowadziła uczestników do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, gdzie na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego można było zanurzyć się historię tych ziem.

Do najciekawszych momentów dnia należały bez wątpienia spotkania z misjonarzami. W tym roku Wakacje z Misjami odwiedzili misjonarze i misjonarki z Madagaskaru, Papui Nowej Gwinei, Togo, Argentyny, Indii i Indonezji. Ich opowieści pozwalały poczuć zapach egzotyki, ale też ukazywały jak trudna i wymagająca jest posługa misjonarzy.

Każde takie spotkanie to dobra okazja aby wspólnie poznawać piękno innych krajów i kultur, a równocześnie bawić się, modlić i odkrywać wartość wiary w życiu człowieka – mówi o. Wiesław Dudar SVD.

Atmosfera podczas tegorocznych Wakacji z Misjami była tak wspaniała, że uczestnicy już zaczynają umawiać się w serwisach społecznościowych na następne wakacje. Zatem do zobaczenia za rok – konkluduje o. Wiesław.

Więcej (zdjęcia) na: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Licheń: zakończył się Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Oświęcim: potrójny jubileusz i nowa chrzcielnica u salezjanów

Odbyła się sesja dla Sióstr posługujących w domach i instytucjach kościelnych