Zakończyła się się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

Pod hasłem „Św. Jan Paweł II – Wychowawca powołań” w Krakowie zakończyła się 11 lutego Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. W ciągu trzech dni osoby odpowiedzialne za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym rozważały wskazania Ojca Świętego i zastanawiały się, jak w obecnych warunkach realizować jego nauczanie. Sporo miejsca referenci poświęcili omówieniu przygotowań w Polsce do tegorocznego Synodu Biskupów nt. młodzieży.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk powiedział, że głównym celem obrad nyła wspólna modlitwa i wymiana doświadczeń. „Tematem naszego spotkania był św. Jan Paweł II jako wychowawca powołań i to jest między innymi powód, dlaczego się spotykaliśmy w tym miejscu, w sanktuarium jego imienia w Krakowie” – podkreślił biskup.

Uczestnicy posiedzenia rozważali myśli Ojca Świętego dotyczące duszpasterstwa powołań, zwracając szczególną uwagę na teksty, które wypowiedział on podczas pielgrzymek do Polski. Zdaniem bp. Solarczyka, są trzy refleksje, które płyną z rozważań Jana Pawła II. „Skoro powołanie w sposób jasny i oczywisty jest interwencją, pomysłem i działaniem Boga, to my swoimi ludzkimi siłami tego nie jesteśmy w stanie ogarnąć i wesprzeć, dlatego potrzeba modlitwy. Jest to mocno wpisane w nasze doświadczenia, ale też niesamowicie mocno podkreśla to Ojciec Święty” – wyjaśnił hierarcha.

Zauważył, że dla Jana Pawła II bardzo ważna była troska o młodych. „Ojciec Święty mówił, że młody człowiek przez sakrament chrztu rozpoczyna swoje dzieło dziecka Bożego i tak naprawdę od tego momentu rozpoczyna się troska o to, aby go wspierać, rozwijać i pomóc mu odkryć siebie i umocnić w pracy nad sobą” – zaznaczył mówca.

Duszpasterze powołań będą rozważali wskazania św. Jana Pawła II, aby przez swój entuzjazm i jasne świadectwo swojego życia i posługiwania byli oni zachętą dla młodego człowieka i aby troszczyli się o swoją misję, która dzięki temu stanie się pełniejsza. „Nie da się ukryć, że jest to wielkie zadanie i na pewno w sposób bezpośredni propozycja i mobilizacja dla nas tu zgromadzonych” – powiedział bp Solarczyk.

Sporo miejsca referenci poświęcili omówieniu przygotowań w Polsce do tegorocznego Synodu Biskupów nt. młodzieży. Okazją do przedstawienia refleksji na ten temat będą wnioski z ankiet, które wypełniło sześć tysięcy młodych ludzi. „Duszpasterstwo powołań jest jednym z elementów duszpasterstwa młodzieży, bo służy ono temu, aby młody człowiek odkrył siebie, Boga i by razem z Nim podjął decyzję dotyczącą jego życiowej drogi i wyboru powołania. To wypływa z tych ankiet. Rzeczywiście młodzi tego oczekują, ale też mocno podkreślają wagę i swoją obecność we wspólnotach” – zaznaczył biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Jego zdaniem współpraca duszpasterstwa powołań z duszpasterstwem młodzieży już istnieje, „ale na pewno powinna się jeszcze bardziej rozwinąć”.

Uczestnicy kongregacji omówili też przygotowania do Synodu Biskupów oraz kwestie organizacyjne wydarzeń, które zostaną zorganizowane podczas jego trwania. Jednym z nich będzie czuwanie modlitewne na Jasnej Górze w intencji Synodu.

W ostatnim dniu z osobami odpowiedzialnymi za powołania spotkała się prof. Wanda Półtawska, która przekazała im swoje obserwacje, a także refleksje z rozmów z Janem Pawłem II, dotyczące duszpasterstwa powołań.

Spotkanie odbywało się na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Biorą w nich udział osoby odpowiedzialne za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Tematykę spotkań ustala Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań, która też przygotowuje każdą kongregację.

Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) jest organem przy Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest inspiracja działalności duszpasterskiej na rzecz powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych oraz powołań do świeckich instytutów życia konsekrowanego, a także koordynacja działań powołaniowych i promowanie współpracy między duchowieństwem diecezjalnym a osobami konsekrowanymi.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP

I niedziela miesiąca maja 2024: materiały duszpasterskie

Gniezno: uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski