Zakończyły się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Kodeńskim

Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. kan. Zdzisław Dudek – dziekan dekanatu terespolskiego. Koncelebrowali ją m.in. ks. kan. Stanisław Dadas – dziekan dekanatu włodawskiego, który przybył razem z pieszymi pielgrzymami z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Włodawie, ks. Zbigniew Nikoniuk (proboszcz katolickiej parafii neounickiej w Kostomłotach), ks. Dymitr Griszan – dziekan grekokatolickiego dekanatu witebskiego (Białoruś) oraz okoliczni księża. W homilii główny celebrans podkreślił znaczenie matki dla domu rodzinnego, wskazał na miejsce i rolę Matki Bożej Kodeńskiej w historii i teraźniejszości Podlasia. Po obrzędach komunii św. nastąpiło błogosławieństwo ziarna do siewu oraz błogosławieństwo małych dzieci i rodzin oczekujących potomstwa. W procesji powrotnej do Bazyliki Kodeńskiej, ks. dziekan wraz z ojcem kustoszem i ekonomem udali się przed gmach nowego Domu Pielgrzyma, gdzie dokonano poświęcenia brązowej figury Matki Bożej Kodeńskiej. Żegnając pielgrzymów, infułat kodeński podkreślił, że Kodeń jest domem Matki, w którym wszyscy mamy się czuć jak u siebie – zachęcił tym samym do nawiedzania sanktuarium nie tylko przy okazji wielkich uroczystości odpustowych, które gromadzą tysiące pątników, ale zawsze wtedy, kiedy odczuwamy potrzebę serca, aby do naszej Matki przybyć.

Na uroczystości odpustowe przybyło wielu pielgrzymów indywidualnych, jak również pielgrzymek zorganizowanych, wśród których trzeba wymienić tych, którzy przybyli pieszo – szczególnie z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Włodawie, pielgrzymi rowerowi z Terespola, grupa ze Śląska, czy ze Świdnika.

Za: www.oblaci.pl

Wpisy powiązane

Reaktywacja Saletyńskich Spotkań Dzieci

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią