Licheń: Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego przypada w Kościele katolickim 2 lutego. W diecezji włocławskiej główne uroczystości zaplanowano tego dnia w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie pasterz diecezji, bp Wiesław Alojzy Mering.

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego ma szczególny wymiar, gdyż dekretem papieża Franciszka cały rok 2015 został poświęcony życiu konsekrowanemu. Jak przypomina ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, decyzja Ojca Świętego nie była przypadkowa:

„Papież Franciszek ogłosił Rok Życia Konsekrowanego z racji 50. rocznicy zatwierdzenia dekretu Perfecte Caritatis Soboru Watykańskiego II o odnowie życia konsekrowanego i to jest główny powód szczególnego świętowania i przeżywania Roku Życia Konsekrowanego” – wyjaśnił duchowny.

W trakcie Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej księża, bracia oraz siostry zakonne będą dziękować Bogu za dar powołania do życia zakonnego oraz prosić o nowe, liczne i święte powołania.  – „Jest to szczególna okazja do tego, aby ukazać życie konsekrowane całej wspólnocie Kościoła. Niestety bardzo często jest ono, z różnych powodów, zamknięte w klasztorach i wspólnotach. Katolicy, także w Polsce, o życiu zakonnym tak naprawdę nie mogą wiele powiedzieć.  Czasem nie wiedzą, że w ich parafiach pracują zakonnicy czy posługują siostry zakonne” – dodał ks. Homoncik. – „W dobie spadającej liczby powołań Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją dla osób konsekrowanych do wyjścia na zewnątrz i poprzez świadectwo swojego życia zachęcanie młodych ludzi do tego, by wybierali tę formę życia” – zakończył.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 roku. W ten sposób papież-Polak chciał pokazać, jak ważna jest posługa księży, braci i sióstr zakonnych w Kościele. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego  przypadają każdego roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce znane również jako Matki Bożej Gromnicznej. Jest to dzień refleksji nad darem życia poświęconego Bogu.  W naszym kraju do różnych wspólnot i instytucji życia konsekrowanego należy dziś niemalże 40 tysięcy osób.

Licheń Stary, 26 stycznia 2015 r.  – Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium

Wpisy powiązane

Odnaleziona Miłość

Misyjny Festyn św. Krzysztofa w Strzelcach Opolskich zainaugurował Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Odpust Jerozolimski A.D. 2024