Pallotyni: Hospicyjna opieka perinatalna

1 lutego 2013 r. w siedzibie Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, zainaugurowało działalność Hospicjum Perinatalne. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na Pomorzu, a druga w Polsce.

Konieczność pomocy kobietom w ciąży, u których płodu wykryto wadę letalną, leżała nam na sercu od dawna.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej hospicyjną opiekę perinatalną, ks. Jędrzej Orłowski SAC, Dyrektor Hospicjum przypomniał, że życie jest dla człowieka zawsze darem, nigdy nie może być traktowane przez człowieka jako jego własność.

Podczas spotkania przypomniano, że dzieci były, są i będą najważniejszą grupą naszych pacjentów. Przypomniano także, jak wielki entuzjazm wzbudziła ta inicjatywa wśród kierowników i osób odpowiedzialnych za gdańskie oddziały położniczo – ginekologiczne. Głównym zadaniem hospicyjnej opieki perinatalnej jest pomoc rodzicom, ale również zapewnienie właściwej opieki nad dzieckiem, która powinna się skupić na stworzeniu mu odpowiedniego komfortu życia i możliwości godnej śmierci.

Podkreślono też, że aspekty bytowe mogą wpłynąć na decyzję, a z pewnością na samopoczucie rodziny oczekującej nieuleczalnie chorego dziecka. Informacja o ciężkiej chorobie nienarodzonego jeszcze dziecka jest dla Jego bliskich wielkim szokiem i powoduje często poważny kryzys emocjonalny. W tym czasie potrzebuje ona wsparcia społecznego i specjalistów, także fachowej pomocy psychologicznej. Pomoc psychologiczna w hospicyjnej opiece perinatalnej, będzie koncentrować się na poszukiwaniu wewnętrznej siły w rodzinie, do poradzenia sobie z trudną sytuacją, ale również na utrzymaniu dobrych relacji i spójności. Rodzice zostaną także otoczeni opieką duszpasterzy.

ks. Jędrzej Orłowski SAC

Za: www.sac.org.pl.

Wpisy powiązane

Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP

I niedziela miesiąca maja 2024: materiały duszpasterskie

Gniezno: uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski