Prezentacja Biblii Jubileuszowej w Episkopacie Polski

W 27 października 2014 r. w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się prezentacja Biblii Jubileuszowej.

W spotkaniu uczestniczyli: prymas Polski, abp Wojciech Polak, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ks. dr Michał Sołomieniuk, oraz dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, ks. Tomasz Lubaś SSP. Rolę gospodarza pełnił Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Arcybiskup Wojciech Polak na wstępnie wyraził pragnienie, by to szczególne wydanie nie tylko znalazło swoje miejsce w zbiorach bibliofilskich, ale by również przemówiło do współczesnego człowieka. „Bogactwem tego wydania jest przede wszystkim to, że oprócz tekstu mówi ono do nas bardzo pięknymi ilustracjami” – podkreślił Prymas Polski.

Ksiądz Tomasz Lubaś, odwołując się bliskiej swojemu sercu tematyki sportowej, porównał Biblię Jubileuszową do piłkarskiej Ligi Mistrzów. Prezentując to wybitne dzieło, mówił z przeświadczeniem, że nie ma drugiego tak wyjątkowego wydania Pisma Świętego. Nadmienił również, że Biblia Jubileuszowa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem podczas zakończonych właśnie Tragów Książki w Krakowie oraz największych targów wydawniczych na świecie, które odbywają się we Frankfurcie.

Prezentując zamysł powstania Biblii Jubileuszowej, ks. Tomasz Lubaś przytoczył krótką historię powstania Towarzystwa Świętego Pawła. Nadmienił również, że przygotowanie tego dzieła miało być zwieńczeniem przypadającej na rok 2014 setnej rocznicy powstania Towarzystwa. W związku z tak wyjątkowym jubileuszem, ale również z misją księży paulistów, jaką jest popularyzacja Słowa Bożego, wydawnictwo przez długi czas szukało odpowiedniego zabytku sztuki, który mógłby posłużyć za ilustrację współczesnego przekładu, zwanego Biblią Paulistów. Wybór padł na XV-wieczną Biblię gnieźnieńską, która obchodzi właśnie jubileusz sześćsetlecia powstania. „Chcieliśmy, by na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej strony Słowo Boże, które jest piękne samo w sobie” – stwierdził ks. Lubaś.

Ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie zaprezentował historię powstania gotyckiego oryginału oraz zarys średniowiecznej sztuki ornamentacyjnej. Rękopis Biblii sacra, bo tak również jest nazywana Biblia gnieźnieńska, składa się z 506 pergaminowych kart. Ma wymiary nieco większe od Biblii Jubileuszowej. Dzieło zdobione jest misternymi iluminacjami figuralnymi w inicjałach oraz ornamentami roślinnymi na marginesach. Powstanie Biblii gnieźnieńskiej przypisuje się czeskiej szkole iluminacji, a konkretnie pracowni Laurina z Klatowów. Rękopis podarował katedrze gnieźnieńskiej kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i proboszcz poznański, ks. kanonik Wyszota z Górki, który zmarł w 1451 roku. Obecnie przechowywana jest w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i ze względu na jej wartość nie jest eksponowana publicznie. Swoje wystąpienie ks. dr Sołomieniuk zakończył cytatem słów św. Hieronima, autora prologów do Biblii gnieźnieńskiej.

Dyrektor Edycji Świętego Pawła przybliżył przybyłym proces powstawania Biblii Jubileuszowej. Podkreślił, że całość prac rozpoczęła się od sfotografowania oryginalnego manukskryptu. Proces fotografowania przez fotografika, Mikołaja Gospodarka, trwał trzy dni ze względu na ogromną dbałość o nienaruszenie rękopisu. Z tego powodu wymagana była praca w białych rękawiczkach, z maską chirurgiczną na twarzy. Do przewracania pergaminowych kart służył specjalny drewniany wskaźnik. Jak podkreślił ks. Lubaś, każda karta mogła być fotografowana tylko raz. Później do pracy wkroczyli graficy Edycji Świętego Pawła: Ewa Burdzicka, Anna Kawecka, Katarzyna Micińska i Tomasz Mstowski. Przez ponad dwa lata z iście benedyktyńską precyzją komputerowo czyścili fotografie, uzupełniali utracone przez wieki fragmenty ilustracji, ale przede wszystkim wycinali nawet najmniejsze ornamenty, inicjały i miniatury, aby nałożyć je na współczesny tekst Pisma Świętego. Każda ze stron była tworzona indywidualnie. Zaowocowało to tym, że 95% stron Biblii jest niepowtarzalnych. Ostatecznie Biblia Jubileuszowa posiada 1316 stron drukowanych w pełnym kolorze. W uznaniu dla pracy grafików podczas poniedziałkowej prezentacji otrzymali oni z rąk Księdza Prymasa egzemplarze Biblii Jubileuszowej.

Zwieńczeniem prezentacji było przekazanie prymasowi Wojciechowi Polakowi Biblii Jubileuszowej w wydaniu limitowanym. Biblia Księdza Arcybiskupa posiada certyfikat opatrzony numerem 2. Jak poinformował przy tej okazji ks. Lubaś, Biblia Jubileuszowa z numerem 1 zostanie uroczyście złożona na Jasnej Górze w podziękowaniu Pani Jasnogórskiej za opiekę nad dziełami Towarzystwa Świętego Pawła.

Na zakończenie spotkania dyrektor Edycji Świętego Pawła podkreślił, że Biblia Jubileuszowa w zamierzeniu jest wydaniem użytkowym, z którego mamy korzystać podczas ważnych wydarzeń rodzinnych, zakonnych i parafialnych. „Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno Słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza”.

(za: edycja.com.pl)

Za:  www.paulus.org.pl.

Wpisy powiązane

83. rocznica deportacji św. Maksymiliana do KL Auschwitz

O. Augustyn SJ: Czy prezydent Trzaskowski nie ma nic ważniejszego do roboty niż czyszczenie swoich urzędów z krzyży i świętych obrazków?

O. Przemysław Wysogląd SJ: „Wiara rodzi się z patrzenia”