Białoruś: inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

Kościół Katolicki na Białorusi uroczyście zainaugurował Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystemu otwarciu z udziałem episkopatu oraz licznie przybyłych do stołecznego Mińska zakonnic i zakonników przewodniczył tamtejszy nuncjusz apostolski, abp Claudio Gugerotti.

W Kościele katolickim na Białorusi posługuje wiele osób konsekrowanych, które na co dzień realizują ewangeliczne śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Rok Życia Konsekrowanego będzie dobrą okazją do dziękczynienia Bogu za każde powołanie i każde dzieło apostolskie prowadzone przez zakonnych ojców, braci i siostry. Będzie wiele okazji do częstszej modlitwy w ich intencji, o łaskę wierności otrzymanemu powołaniu i realizowanym charyzmatom.

Zwracając się do osób konsekrowanych, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Claudio Gugerotti podziękował im w imieniu Kościoła za to, że odważnie poszli za głosem, który ich wzywał do służby w Bożej winnicy. Ponadto przypomniał, że życie konsekrowane jest „skarbem, a nie rezygnacją z czegoś”. „Rok ten jest przeznaczony dla osób konsekrowanych, żeby wzmocnić ogień konsekracji, tak by był jeszcze silniejszy, a jego płomienie ogrzewały tych, co są obok” – dodał hierarcha.

W obchody Roku Życia Konsekrowanego na Białorusi wpisane są liczne spotkania modlitewne i formacyjne dla zakonników i zakonnic, sympozjum naukowe oraz wiele innych wydarzeń.

ks. J. Martinowicz, Mińsk

Za: Radio Watykańskie.

Wpisy powiązane

Unia Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych spotkała się w Czechach

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Watykan: 80 lat kończy kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ