Galerie portalu zyciezakonne.pl: Mauritius – Chamarel, Les Terres des Sept Couleurs

Formacje geologiczne – wydmy w różnych kolorach – odnalezione na równinie Chamarel w południowo-zachodnim Mauritiusie. Jest to stosunkowo niewielki obszar obejmujący wydmy piasku z siedmiu różnych kolorach (czerwony, brązowy, fioletowy, zielony, niebieski, purpurowy i żółty). Ich specyfiką jest to, że kolorowe piaski spontanicznie rozdzielają się w różnych warstwach, tworząc pasy różnych zabarwień. Zjawisko to można zaobserwować, na mniejszą skalę, jeśli weźmie się garść piachu w różnych kolorach i miesza je ze sobą. Po pewnym czasie mieszane piaski znowu rozdzielają się warstwowo w spektrum kolorów. Inną interesującą cechą jest to, że wydmy nie obniżają się pomimo ulewnych deszczy tropikalnych na Mauritiusie.

Uważa się, że różne odcienie piasków bazaltowych są konsekwencją stopniowej erozji skały wulkanicznej schłodzonej w różnych temperaturach . Sam jednak proces separacji nie jest jeszcze w pełni wyjaśniony.

Miejsce stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych Mauritiusa od 1960. Obecnie, wydmy są chronione specjalnym płotem i odwiedzający nie mogą wspinać się po nich, chociaż mogą oglądać krajobraz z punktów obserwacyjnych rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

Wpisy powiązane

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków