Zakończona 6 października 2022 r. XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów wystosowała do wszystkich członków rodziny redemptorystowskiej swoje przesłanie. Po oficjalnym rozesłaniu go przez przełożonego generalnego początkiem listopada, publikujemy poniżej zasadniczą część tego listu, zatytułowanego tak samo jak temat całego sześciolecia (2022-2028), „Misjonarze nadziei idący za Odkupicielem”.
Bracia i Siostry,
W duchu radości i nadziei przesyłamy niniejsze przesłanie od uczestników fazy kanonicznej XXVI Kapituły Generalnej do wszystkich członków rodziny redemptorystowskiej: kapłanów i braci, sióstr zakonnych, świeckich współpracowników i świeckich misjonarzy. Zjednoczeni jako jedna wspólnota misyjna (Konst. 2) w Jezusie Chrystusie, naszym Odkupicielu, jesteśmy wdzięczni za Wasz udział w wydarzeniu Kapituły, a szczególnie za modlitwy, którymi towarzyszyliście nam w tych dniach.
Jesteśmy świadomi ran świata, w którym żyjemy, i tych epokowych zmian, mocno kształtujących kontekst, w którym jesteśmy dziś powołani do tego, by być świadkami Odkupiciela: wzdychanie stworzenia; pandemia i jej skutki odczuwalne w każdym kraju i w całym Zgromadzeniu; trwająca wojna na Ukrainie wraz z wybuchami przemocy dotykającymi wszystkie kontynenty; kryzysy polityczne i ekonomiczne oraz niepewność, w której tak wielu opuszczonych ubogich, a zwłaszcza migrantów, rdzennych mieszkańców i młodzieży walczy o zapewnienie życia sobie i swoim rodzinom; głęboki ból doświadczany przez wszystkie ofiary nadużyć; wyzwania i możliwości coraz bardziej zsekularyzowanego i cyfrowego świata, głęboko poranionego przez wszelkiego rodzaju „fake newsy”; i wiele innych okoliczności.
Jesteśmy częścią tego poranionego świata, ale mamy jednocześnie świadomość wielu znaków nadziei pojawiających się w świecie, w Kościele i w naszym Zgromadzeniu. Podczas naszych rekolekcji inaugurujących obrady Kapituły doświadczyliśmy raz jeszcze naszego powołania do bycia misjonarzami nadziei w tym czasie ograniczoności – wychodząc z owego „już nie”, ale bez wyraźnej wizji „jeszcze nie”. Rozpoznając siebie w historii uczniów zmierzających do Emaus (Łk 24, 13-43), dzieliliśmy się tym przekonaniem, że nadzieja jest odwagą, śmiałą, ale pokorną: odwagą do tego, by nieść ciężar naszej rzeczywistości; odwagą, aby wierzyć, że w tej chwili niepewności towarzyszy nam Bóg przez Ducha Świętego; oraz odwagą, aby służyć ze współczuciem i miłością w synodalnym procesie misji i dialogu. Uznajemy, że Jezus idzie z nami, w naszych wspólnotach i podczas tej Kapituły.
Poruszeni sprawozdaniami z Konferencji oraz troskami współbraci i naszych świeckich współpracowników, zajęliśmy się kwestiami tożsamości redemptorystowskiej, naszej dzisiejszej misji, naszego konsekrowanego życia apostolskiego we wspólnocie, formacji do misji, przywództwa i zarządzania na dzisiejsze czasy. Nabraliśmy głębokiego przekonania, że wszyscy jesteśmy rzeczywiście wezwani do ciągłego „nawrócenia misyjnego”, kierowanego wołaniem ubogich i wzdychaniem stworzenia, naznaczonego naszą bliskością z ludźmi i wzmocnionego przez odnowione zaangażowanie w duchu naszych Konstytucji i Statutów, w każdej wspólnocie i każdej jednostce.
W duchu historii uczniów zmierzających do Emaus, w procesie restrukturyzacji odbyliśmy wspólną podróż pełną nadziei. Jest to podróż obfitująca w spotkania i rozmowy, dialog i nawrócenie, nowe ujęcia (re-imagining) i misje. Przeszliśmy tę drogę razem, w towarzystwie Jezusa, w mocy Jego Ducha. Chcemy w szczególny sposób potwierdzić mądrość i wkład naszych starszych współbraci, którzy wciąż realizują swoje powołanie misyjne (Konst. 55). Jesteśmy wdzięczni wszystkim współbraciom, siostrom i współpracownikom świeckim, którzy z twórczą wiernością przeżywają nasz charyzmat misyjny. Wspieramy tych, którzy mogą być zniechęceni lub czują się osamotnieni. Odwagi! Pamiętajcie, że Odkupiciel idzie obok nas i wysyła nas jako proroczych misjonarzy nadziei!
Szczególne słowo kierujemy również do wszystkich osób będących w formacji początkowej w Zgromadzeniu. Zachęcamy Was do dalszego dzielenia się swoimi marzeniami i nadziejami na przyszłość, którą będziemy tworzyć razem! Wraz z Wami wierzymy w piękno i znaczenie naszego redemptorystowskiego charyzmatu. Dziękujemy, że odpowiedzieliście na zaproszenie do wspólnej podróży w tym czasie pełnym wyzwań!
Ojciec Generał Rogério Gomes zachęcał nas w swoim przesłaniu w dniu wyboru: „Nie bójcie się twórczej wierności, która czyni nas wiernymi Duchowi Świętemu, pozwala nam w nowy sposób ująć (re-imagine) nowe rzeczy, wyczuć nowe sposoby ewangelizacji; popełniać błędy i uczyć się na nich, a nie pozostawać skostniałymi. Duch, który namaścił Jezusa, Alfonsa, naszych świętych, męczenników, błogosławionych i czcigodnych, to ten sam Duch, który jest tutaj i nam towarzyszy, ten sam Duch, który prowokuje i pomaga nam w tym czasie restrukturyzacji i który kocha nas bez lęku! Nie bójmy się restrukturyzacji, będzie to nasze nowe wino na uczcie weselnej w Kanie!”
Podczas naszego spotkania z papieżem Franciszkiem byliśmy poruszeni jego spontanicznymi uwagami i Bożym wezwaniem do opuszczenia naszych stref komfortu – co jest przecież cechą każdego misjonarza – abyśmy mogli zbliżyć się do opuszczonych ubogich, do których jesteśmy posłani. Uznając znaczenie Akademii Alfonsjańskiej, ojciec święty zachęcił nas i postawił przed nami wyzwanie, abyśmy stali się ekspertami w formowaniu sumienia, zgodnie z naszą alfonsjańską tradycją moralną, i w ten sposób nieśli nadzieję innym w tych niepewnych czasach.
Bracia i Siostry, dzisiaj, być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jesteśmy wezwani do podjęcia ryzyka, jako proroczy misjonarze nadziei, gotowi iść tam, gdzie wzywa Duch Święty, z wizją stworzenia i ludzkości odnowionej na obraz Jezusa, naszego Odkupiciela (Konst. 19)! W towarzystwie Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wszystkich naszych przodków tworzących rodzinę redemptorystowską, patrzmy na Jezusa (Hbr 12,2). Razem idziemy naprzód w odważnej nadziei!
Uczestnicy fazy kanonicznej XXVI Kapituły Generalnej
Il Carmelo, Ciampino, Rzym, 11 września – 6 października 2022
Więcej na: www.redemptor.pl