Kolejne głosowania podczas 47. Kapituły Generalnej Zakonu Pijarów

Po wybraniu w sobotę o. Pedro Aguado na Przełożonego Generalnego Zakonu Pijarów, w czasie poniedziałkowych obrad ojcowie kapitulni wybrali nową Kongregację Generalną.

Wybór Asystentów został poprzedzony zmianami, przegłosowanymi w sobotnie popołudnie, w myśl których połączony został Okręg Hiszpanii z Okręgiem Włoch i Europy Środkowej. W efekcie cztery Okręgi w Zakonie, którymi zajmować się będą Asystenci Generalni, to: Europa, Ameryki, Afryka i Azja.

W głosowaniu kanonicznym Asystentami Generalnymi zostali wybrani: dla Ameryk – o. Francisco Anaya z Prowincji Meksykańskiej; dla Azji – o. József Urbán z Prowincji Węgierskiej; dla Europy – o. Miguel Giraldez z Prowincji Emaus; dla Afryki – o. Pierre Diatta z Prowincji Afryki Zachodniej.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl


 

„Uczniowie i świadkowie” – pod takim hasłem rozpoczęła się 47. Kapituła Generalna Zakonu Pijarów

We wtorek, 30 czerwca br., w Esztergom na Węgrzech (miejscu urodzin św. Kingi i bł. Jolanty) rozpoczęła się 47. Kapituła Generalna Zakonu Pijarów, która potrwa do 21 lipca. W Kapitule uczestniczy 29 ojców „z prawa”, przełożonych różnego szczebla oraz 33 ojców „z wyboru”, czyli razem 62 ojców kapitulnych. Z Polskiej Prowincji uczestniczą w niej Przełożony Prowincji o. Józef Matras, o. Józef Tarnawski i o. Jacek Wolan.

Uczestników Kapituły, w imieniu gospodarzy, przywitał o. Zsolt Labancz, Prowincjał węgierski, który w emocjonalnych słowach wyraził przekonanie, że gościć Kapitułę Generalną na Węgrzech jest honorem nie tylko dla jego kraju i Prowincji, ale również dla wszystkich krajów i Prowincji w Europie Centralnej i Wschodniej.

Kapituła rozpoczęła się w katedrze, gdzie kard. Peter Erdö, abrcybiskup archidiecezji Esztergom-Budapeszt, odprawił Eucharystię z udziałem ojców kapitulnych. Kardynał-Prymas, podobnie jak jego dwóch poprzedników, jest wychowankiem szkół pijarskich na Węgrzech. W 2009 r. otrzymał od Zakonu Pijarów Dyplom Braterstwa.

Oficjalnego otwarcia Kapituły dokonał Ojciec Generał Pedro Aguado – zwrócił wówczas uwagę, iż powinniśmy skupić się na tym, co jest naszym centrum, a jest nim naśladowanie Jezusa przez zakonników i cały Zakon oraz dążenie do tego, by być lepszymi uczniami i świadkami Jezusa. Zwrócił uwagę, iż – wbrew pozorom – nie chcemy się koncentrować na sobie czy na Zakonie, ale na tym, co jest darem od Boga: uczestniczeniu w misji zbawczej Jezusa przez wypełnianie naszego posłannictwa wśród dzieci i młodzieży. Podkreślił również, iż “aby być dobry świadkiem, trzeba być najpierw uczniem”. Zacytował też bł. Pawła VI, który mówił, iż „świat współczesny bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są świadkami”.

Pierwsze trzy dni Kapituły poświęcone były sprawozdaniom Kongregacji Generalnej z minionego sześciolecia i odnosiły się do różnych aspektów pijarskiego życia i posłannictwa.

W sobotę ojcowie kapitulni wybrali Przełożonego Generalnego – został nim na następną kadencję o. Pedro Aguado Cuesta. Ojciec Generał ma 59 lat, przed wyborem na pierwszą kadencję był przez kilka kadencji Prowincjałem Prowincji Baskonii, a następnie Emaus (Aragonia, Baskonia, Andaluzja). Przez ostatnie sześć lat intensywnie pracował na rzecz Zakonu w wielu aspektach, które często prezentowane są jako tzw. dziesięć obszarów kluczowych w życiu Zakonu. Wraz z zespołem współpracowników przeprowadził proces restrukturyzacji prowincji zakonnych w Europie, w obu Amerykach i Afryce, doprowadził do nowych fundacji (w Wietnamie, Indonezji i Kongo), ożywiał duszpasterstwo powołań, inspirował odnowę życia wspólnotowego, zwracał uwagę współbraci-pijarów, by przybliżyli się do osoby Kalasancjusza, jako wciąż inspirującego źródła pijarskiego charyzmatu.

W poniedziałek ojcowie wybrali nową Kongregację Generalną i przystąpili do III części Kapituły, której celem jest ukierunkowanie życia Zakonu na kolejne sześciolecie.

o. Józef Tarnawski SP

Wpisy powiązane

25. rocznica beatyfikacji Ojca Pio

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża