Nikaragua: reżim Ortegi wydala siostry Matki Teresy

Rząd Nikaragui nakazał zamknięcie 101 organizacji pozarządowych; w tym dzieł charytatywnych sióstr Matki Teresy z Kalkuty. Misjonarki Miłości obecne są w Nikaragui od 40 lat.

Lewicowy przywódca kraju Daniel Ortega od kilku lat podejmuje działania wymierzone w Kościół katolicki, biskupów, księży, katechetów, a teraz także siostry zakonne, chełpiąc się – za pomocą kłamstw – uprzywilejowanymi bezpośrednimi relacjami z papieżem, chociaż w marcu nakazał wydalenie nuncjusza apostolskiego, abp Waldemara Stanisława Sommertaga w ciągu kilku godzin, bez żadnego powodu.

Od grudnia 2018 roku Nikaragua unieważniła już status prawny 657 organizacji pozarządowych, w tym 42 organizacji zagranicznych. Wraz z tym nowym zarządzeniem całkowita liczba podmiotów wzrośnie do 758.

Aby uzasadnić zamknięcie placówki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega w raporcie, że Misjonarki Miłości nie wywiązały się ze swoich zobowiązań i powołuje się na trzy ustawy. Wśród nich znajduje się ustawa regulująca działalność tych podmiotów, czyli tzw. ustawa 977, o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i finansowaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

W raporcie stwierdzono, że siostry Matki Teresy z Kalkuty nie mają akredytacji Ministerstwa Rodziny na prowadzenie żłobka, ośrodka rozwoju dziecka, domu dla dziewcząt lub domu starców, nie mają też pozwolenia Ministerstwa Edukacji na wykonywanie zadań związanych z poprawą jakości nauczania.

Rząd podkreśla, że siostry nie zgłosiły środków trwałych ani działalności prowadzonej w mieście Grenada, a ich dochody z darowizn nie zgadzają się z przedłożonymi sprawozdaniami. Ponadto zarząd stowarzyszenia składa się wyłącznie z obcokrajowców, a nowe prawo – obowiązujące od dwóch miesięcy – stanowi, że tylko 25% członków zarządu może pochodzić spoza Nikaragui.

Stowarzyszenie Misjonarek Miłości powstało w Nikaragui 16 sierpnia 1988 r., za czasów pierwszego reżimu Ortegi (1979-1990), po wizycie w tym kraju Matki Teresy z Kalkuty. W kraju zakonnice prowadzą Dom Niepokalanego Serca Maryi w Granadzie, gdzie przyjmują dzieci porzucone lub wykorzystywane i pomagają im w powrocie do życia.

Prowadzą także dom starców w stolicy kraju, Managui, projekt edukacyjny dla uczniów zagrożonych, a także żłobek dla rodzin pozbawionych środków do życia. Państwo nie zaproponowało żadnej alternatywy, która mogłaby zastąpić pracę Misjonarek, narażając na niebezpieczeństwo wszystkich bezbronnych ludzi, którzy korzystali z dobroczynnej działalności sióstr.

Dla portalu Aleteia, zamknięcie Misjonarek Miłości jest nowym znakiem „intensywnego polowania, jakie reżim rozpoczął na Kościół katolicki jako przeciwnika i przywódcę puczu”. Dwa tygodnie temu Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Batelet potwierdziła te spostrzeżenia: „Od maja policja wznowiła nękanie księży katolickich, uporczywie ich śledząc i zastraszając” – powiedziała podczas ustnej prezentacji dla Rady Praw Człowieka.

Ostatni Światowy Raport o Wolności Religijnej, opublikowany przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wymienia Nikaraguę jako jeden z krajów, w których dochodzi do znaczących pogwałceń wolności religijnej. Po przeanalizowaniu danych w raporcie stwierdzono, że w ostatnich latach „instytucje religijne i wierni coraz częściej padają ofiarą ataków, stając się celem przestępstw z nienawiści i aktów zastraszania wobec tych, którzy wyrażają swoją wiarę lub praktykują ją, pomagając ofiarom przemocy”.

st (KAI) / Managua

Wpisy powiązane

Białoruś: dwaj oblaci przebywają w więzieniu

Marianie – Vilani, Łotwa: Konferencja naukowa o Słudze Bożym o. Jānisie Mendriksie MIC

Rzym: Salvador Dalí i Jan od Krzyża po raz pierwszy razem