Ogłoszono trzy dekrety watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:

1. Cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionej Heleny Guerra, założycielki Zgromadzenia Oblatek Ducha Świętego, znanych jako „Siostry Świętej Zyty”. Urodziła się w 1835 r. w Lucca we Włoszech w zamożnej, pobożnej, arystokratycznej rodzinie jako jedno z sześciorga dzieci; tylko troje przeżyło do dorosłości. Współpracowała ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy, opiekując się ubogimi i chorymi, studiując łacinę i pisma Ojców Kościoła. W wieku 22 lat zapadła na chorobę, która przykuła ją do łóżka na osiem lat, podczas których kontynuowała studia. W 1866 r. założyła Stowarzyszenie Maryi, Córki Świętej Agnieszki w Lucca we Włoszech i została jego pierwszą członkinią; wspólnota ta przekształciła się później w Siostry Oblatki Ducha Świętego (Siostry Świętej Zyty), które opiekowały się i dbały o edukację religijną dziewcząt. Oblatki kontynuują swoją pracę do dziś w domach we Włoszech, Brazylii, Kanadzie, Filipinach, Libanie i Iranie. Beatyfikował ją 26 kwietnia 1959 roku św. Jan XXIII. Wydany dzisiaj dekret o autentyczności cudu oznacza, że bł. Helena Guerra będzie kanonizowana.

2. Męczeństwa Sług Bożych:

– Gaietà Clausellas Ballvé, kapłana diecezjalnego, urodzonego w 1863 r. w Sabadell w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary 15 sierpnia 1936 r. w pobliżu tej miejscowości. Ks. Gaietà Clausellas Ballvé w wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie. Przyjął święcenia kapłańskie w 1886 r., by następnie podjąć posługę duszpasterską w kilku parafiach. Był znany jako „ojciec ubogich”. Został zamordowany strzałem w głowę, 15 sierpnia 1936 roku, w pobliżu Barcelony przez wojska rewolucyjne;

– Antonio Tort Reixachsa, świeckiego i ojca, urodzonego w 1895 r. w pobliżu Barcelony w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary w grudniu 1936 r. w Montcada w Hiszpanii. Wydany dzisiaj dekret o męczeństwie, że niebawem nastąpi beatyfikacja obydwu męczenników.

3. Heroiczności cnót Służebnicy Bożej Teresy Lanfranco (z domu Annunziata Addolorata) ze Zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Panny z Leuca, urodzonej w 1920 r. w Gallipoli we Włoszech i zmarłej 8 czerwca 1989 r. w Rzymie. Mając 17 lat spotkała młodą Elizę Martinez (1905-1991) i dołączyła do małej wspólnoty w Botrugno 17 września 1937 roku. Entuzjastycznie nastawiona do charyzmatu powierzonego opiece Maryi Dziewicy i początkowo zorientowana na apostolat parafialny i edukację dziewcząt, od pierwszej chwili stała się najwierniejszą uczennicą i powiernicą założycielki. W 1938 r. wspólnota z Botrugno przeniosła się do pobliskiego Miggiano i tak rozpoczęła się działalność Pobożnej Unii Sióstr Niepokalanej. W dniu obłóczyn 20 marca 1938 r., Annunziata Addolorata przyjęła imię siostry Teresy, na cześć świętej z Lisieux. Wytrwale pracowała w zgromadzeniu, zajmowała się także formacją młodych sióstr. Zmarła w Rzymie 8 czerwca 1989 r. Ze względu na jej rosnącą opinię świętości, proces beatyfikacyjny został otwarty już 2018 r. Do beatyfikacji Teresy Lanfranco konieczny jeszcze będzie dekret o autentyczności cudu.

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Monte Cassino: Msza św. z udziałem prezydenta RP i weteranów walk o klasztor

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

Rzym: Generał oblatów członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji