Pożegnania: o. Rufin Modest Orecki OFMConv

W dniu 7 maja 2015 r. w godzinach porannych w szpitalu Św. Rafała w Asunción (Paragwaj) po długiej chorobie odszedł do Pana O. Rufin Modest Orecki. Przeżył 81 lat, w Zakonie 63 lata, w kapłaństwie 55, z tego 36 lat na misjach w Ameryce Południowej.

Modest Orecki urodził sie 2 marca 1934 r. w Grodnie jako syn Wacława i Marii z d. Jasińska. Miał trzech braci i jedną siostrę. W Grodnie rozpoczął naukę w szkole podstawowej, był ministrantem we franciszkańskim kościele,

należał do harcerstwa. Jego ojciec i starszy brat walczyli w AK. W 1941 r. cała rodzina znalazła się w transporcie zesłańców na Syberię, jednak w rezultacie napadu Niemców na Związek Ra- dziecki transport nie dotarł na miejsce i mogli oni powrócić do Grodna. W 1945 r. rodzina Oreckich w ramach repatriacji przeniosła się do Wałcza. Wkrótce po przyjeździe do Wałcza zmarł na raka tato. W Wałczu Modest ukończył szkołę podstawową, a następnie zgłosił się do Niższego Seminarium w Niepokalanowie.

W latach 1951-52 odbył nowicjat w Krakowie. Otrzymał wtedy imię zakonne Rufin. Pierwszą profesję złożył w Niepokalanowie 4 września 1952 r. Po ukończeniu szkoły średniej studiował filozofię w Łodzi-Łagiewnikach (1954-1956) oraz teologię w Krakowie (1956-1960). Profesję solemną złożył dnia 8 grudnia 1957 roku, zaś święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Ks. Bpa Karola Wojtyły dnia 12 marca 1960 r.

Po święceniach o. Rufin przez 5 lat był katechetą w szkole podstawowej w Krakowie przy ul. Smoleńsk, zorganizował liczną grupę ministrantów i dwa chóry. W latach 1965-1968 odbył studia z teologii pastoralnej na KUL. Podczas studiów poznał Ks. Franciszka Blachnic- kiego, pod kierunkiem którego napisał pracę licencjacką w powstającym wówczas Instytucie Teologii Pastoralnej. Po powrocie do Krakowa o. Rufin pracował z młodzieżą i studentami oraz organizował rekolekcje oazowe. Uczestniczył wielokrotnie z młodzieżą i studentami w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. W latach 1971-73 dzięki stypendium, które otrzymał za pośrednictwem Ks. Kard. Karola Wojtyły, studiował w Międzynarodowym Instytucie Kateche- tycznym i Pastoralnym “Lumen Vitae” na Katolickim Uniwersytecie w Louvain. Po powrocie do Krakowa pracował jako duszpasterz akademicki oraz wykładowca teologii pastoralnej w naszym seminarium, oraz u Misjonarzy i Dominikanów, a także dojeżdżał na KUL, gdzie pro- wadził ćwiczenia dla księży. Cały ten czas angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie. Od lipca 1975 roku przez rok był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu.

O. Rufin kilkakrotnie składał prośby o pozwolenie na wyjazd do pracy misyjnej. Wresz- cie otrzymał takie pozwolenie od ówczesnego prowincjała o. Albina Dudka i w roku 1976 wy- jechał na misje do Boliwii. Pracował tam do r. 1984, z kilkumiesięczną przerwą, kiedy to prze- bywał we Wrocławiu. W Boliwii zaszczepił ruch oazowy Światło-Życie. W roku 1984 powrócił do Polski i przez dwa lata przebywał w klasztorze w Radomsku.

Podejmował szereg zabiegów, aby wrócić do Ameryki Południowej i tam rozszerzać ruch Światło-Życie. Zachęcał go do tego także Ks. Franciszek Blachnicki, który wówczas prze- bywał w Carlsbergu w Niemczech i był w kontakcie z o. Rufinem. Wreszcie w r. 1986 otrzymał od o. Generała indult eksklaustracyjny pozwalający na pracę duszpasterską w Archidiecezji Asunción w Paragwaju na okres trzech lat. Początkowo był duszpasterzem studentów w Asunción, potem zaangażował się w szerzenie na terenie Paragwaju Rycerstwa Niepokalanej oraz rozpoczął wydawanie “Rycerza Niepokalanej” w języku hiszpańskim,
Od r. 1989 o. Rufin prowadził swoją działalność w centrum MI w Asunción w imieniu Prowincji. Nabył dom, który stał się siedzibą wydawnictwa, a następnie klasztoru, który został erygowany w r. 1993 po decyzji Kapituły prowincjalnej. O. Rufin został wybrany pierwszym gwardianem tego klasztoru. Wówczas do Asunción przybyli kolejni bracia. O. Rufin był wiel- kim propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego w Paragwaju oraz inicjatorem budowy Centrum Jezusa Miłosiernego w Areguá. Często organizował pielgrzymki dla Paragwajczyków do Ziemi Świętej oraz sanktuariów w Polsce. Przez ostatnie lata poważnie chorował i znajdował się pod opieką lekarzy i braci z Paragwaju

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 8 maja 2015 r. O godz. 11.00 miejscowego czasu odprawiona została Msza św. w kaplicy klasztornej w Asunción, której przewodniczył Arcybiskup Asunción – Edmundo Valenzuela. Następnie ciało o. Rufina zostało przewiezione do Areguá, gdzie w Godzinie Miłosierdzia została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Paragwaju – Ks. Bp Catalino Claudio Giménez Me- dina. Następnie ciało zostało złożone w krypcie w oratorium Obrazu Jezusa Miłosiernego.

o. Piotr Gryziec OFMConv
Sekretarz Prowincji

Wpisy powiązane

25. rocznica beatyfikacji Ojca Pio

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża