Relacja z Franciszkańskiego ogólnoświatowego kursu animatorów JPIC (SPOS) – Rzym 2019

W dniach 18-27 lutego na papieskim uniwersytecie Antonianum w Rzymie prowadzony był kurs dla promotorów sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Kurs był podzielony na dwie części. Pierwsza cześć został nazwana “zaawansowanym kursem formacji w integralnej ekologii”.
 
Uczestniczyli w nim Bracia z różnych krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Pakistanu, Indii, Wietnamu, Maroka, Hiszpanii, Włoch, Austrii, Polski, Ziemi Świętej, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Salwadoru, Hondurasu, Ekwadoru, Peru, Chile, Brazylii i Argentyny oraz osoby świeckie. W pierwszej części kursu wysłuchaliśmy różnych wykładów profesorów zakonnych i świeckich z uczelni Rzymu, Bolonii i nie tylko. Poruszany był także temat św. Franciszka w ruchu ekumenicznym i międzyreligijnym i piękno Stworzenia jako zaproszenie do wdrożenia papieskiej encykliki Laudato si’ do naszego życia. Mówiono o św. Franciszkumi z Asyżu w związku ze Stworzeniem i stworzeniami, o podstawach ekologii islamskiej, która okazuje się tak bardzo spójna z naszą. Poruszano temat stworzeniem jako wolnego aktu Boga według Johna Dunsa Szkota. Kryzys ekologiczny, w którym żyjemy dzisiaj, głęboko naznaczony zmianami klimatycznymi, sprawia, że ​​jesteśmy świadomi i szukamy konkretnych dróg w naszym stylu życia, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Na posiedzeniu Rady Plenarnej (PCO), które odbyło się w ubiegłym roku, było oczywiste, że problem ten ma zasięg globalny. Jednocześnie doceniono propozycję i linie działania encykliki “Laudato Si” dla opieki nad wspólnym domem.
 
Wierzymy, że troska o środowisko musi być transwersalna i musi angażować wszystkich ludzi, a także politykę, religię i gospodarkę. Kiedy obchodzimy 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem Malik al-Kamilem (1219), Kurs SPOS 2019 uwzględnia dialog ekumeniczny i międzyreligijny, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwiązanie musi pochodzić od wszystkich.
 
Druga cześć kursu przeznaczona była już tylko dla zakonnych animatorów SPOS i zawierała praktyczne wskazania do działania, aby animatorzy SPOS mogli mieć narzędzia, które pomogłyby im podjąć refleksję i działania na rzecz konkretnych potrzeb, które cechuje środowisko, w którym żyjemy na co dzień. W drugiej części ważnym elementem była wizyta i wykład o. Generała Michaela Perry OFM, który jasno zaznaczył, że działania JPIC są fundamentem naszego franciszkańskiego życia i jako takie są obowiązkiem każdego brata, ale także troską całego Kościoła tak w wymiarze lokalnym, jak i całościowym. 
 
O. Jeremiasz T. Brzeziński OFM
Animator JPIC
Prowincja św. Jadwigi
 

Wpisy powiązane

25. rocznica beatyfikacji Ojca Pio

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża