Rodzina Salezjańska: Świąteczny nastrój przed beatyfikacją siostry Marii Troncatti

Córki Maryi Wspomożycielki, a wraz z nimi cała Rodzina Salezjańska, trwają w świątecznym oczekiwaniu na beatyfikację siostry Marii Troncatti. Uroczystość beatyfikacyjną, której będzie przewodniczyć w Ekwadorze kard. Angelo Amato, salezjanin, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, będzie można śledzić w bezpośredniej transmisji (streaming) o godz. 10.00.

Macas będzie miejscem tego wydarzenia i tam zgromadzą się liczne Córki Maryi Wspomożycielki i Salezjanie z Ekwadoru oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej, młodzież i członkowie Rodziny Salezjańskiej.

Matka Yvonne Reungoat przybyła do Ekwadoru w dniu 20 listopada wraz z siostrą Pierą Cavaglià, sekretarką generalną. Przełożonego Generalnego, biorącego udział w Zgromadzeniu USG w Rzymie, reprezentować będą: jego Wikariusz, ks. Adriano Bregolin, i Postulator ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej ks. Pierluigi Cameroni. Prezydent Ekwadoru oddał do dyspozycji samolot wojskowy, by mogli nim przybyć do Macas honorowi goście.

Różne wydarzenia, jakie miały miejsce w Ekwadorze, złożyły się na przygotowanie poprzedzające beatyfikację siostry Troncatti.

Siostra Maria Troncatti – urodzona w Corteno Golgi (Brescia, Włochy) 16 lutego 1883 r., zmarła w katastrofie lotniczej w Sucùa (Ekwador) w dniu 25 sierpnia 1969 r. – to przykład powołania zakonnego i misyjnego, przesiąkniętego kultem maryjnym i promocją humanitarno-społeczną ludu Shuar w amazońskiej puszczy Ekwadoru. Poza tym, jej oddanie odznaczało się silną miłością, znajdującą swój wyraz w wierności Kościołowi, co odzwierciedlało się również w trosce względem szafarzy Bożych: zawsze gotowa przyjść im z pomocą w rozwiązywaniu trudności związanych z misją.

Ks. Giovanni Vigna, salezjański misjonarz, który miał okazję poznać siostrę Troncatti, tak o niej mówi: “Była prawdziwym wcieleniem ewangelicznej prostoty i przebiegłości. Z jakim wybornym macierzyństwem zdobywała serca! Na każdy problem znajdowała rozwiązanie, które było, w świetle faktów, zawsze najlepsze. Nie zapominała nigdy, że ma do czynienia z istotami słabymi i grzesznymi. Widziałem ją, jak podchodziła do natury ludzkiej pod każdym względem, także do tych najbardziej pożałowania godnych: traktowała ich z tym rodzajem autorytetu i serdeczności, który był dla niej czymś spontanicznym i naturalnym. To, co mnie zaskakuje, to to, że we wszystkim i zawsze pozostawała przede wszystkim kobietą. Powiedziałbym, że im więcej dziewicą, tym bardziej matką”.

W celu lepszego poznania siostry Troncatti zostały udostępnione różne materiały na stronach: sdb.org i cgfmanet.org.

Córki Maryi Wspomożycielki z Ekwadoru wprowadziły na swojej stronie internetowej sekcję poświęconą siostrze Marii Troncatti. Na tej samej stronie będzie można śledzić w sobotni poranek 24 listopada o godz. 10.00 (GMT-5) transmisję z beatyfikacji, której będzie przewodniczyć kard. Angelo Amato, salezjanin, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Watykan: bracia nie-kapłani będą mogli być przełożonymi w zakonach kleryckich

Papież: Karol de Foucauld uczy istoty wiary i jej uniwersalizmu

María Agustina – ofiara lewackiego terroru w Peru została błogosławioną