Rosica – święte miejsce na Białorusi

17 i 18 lutego mija 70 lat od męczeńskiej śmierci 2 błogosławionych księży mariańskich Antoniego Leszczewicza (1890 – 1943) i Jerzego Kaszyry (1904-1943)

Zginęli oni spaleni żywcem przez Niemców 17 i 18 lutego 1943 r. razem z 1526 innymi świeckimi osobami w budynkach gospodarczych, oblanych benzyną, w Rosicy niedaleko Drui, na terenie dzisiejszej Białorusi.

Karna akcja Niemców była odwetem na miejscowej ludności za pomoc radzieckim partyzantom.

Już przed Bożym Narodzeniem ks. Leszczewicz otrzymał ostrzeżenie o planowanej akcji odwetowej i życzliwe rady, aby księża i siostry opuściły te tereny. W ośrodku duszpasterskim Księży Marianów w Drui odbyła się narada wraz z posługującymi tam siostrami Eucharystkami. Pracowało tam wówczas 3 księży i 9 sióstr. Ustalono, że każdy ksiądz i każda siostra podejmie indywidualnie decyzję ucieczki lub pozostania.

Ks. Władysław Łaszewski wraz z dwiema siostrami w ostatniej chwili przed nadejściem Niemców uciekli.

Ks. Leszczewicz i ks. Kaszyca oraz siedem sióstr pozostali z wiernymi.

W połowie lutego wojsko niemieckie rozpoczęło akcję pacyfikacyjną – palono wioski, a ludzi zwożono do kościoła w Rosicy , gdzie następowała segregacja – część ludzi zdolnych do pracy przeznaczono na wywóz do obozu przejściowego w Rydze, pozostałych – na zagładę na miejscu. Do uciekających strzelano. Ludzie mieli świadomość bliskiej śmierci, kapłani przygotowywali ludzi na śmierć – spowiadali, odprawiali msze święte, błogosławili ludzi, rozdawali dzieciom chleb. Siostry pomagały ludziom, wspólnie się modliły, opiekowały się dziećmi. Jednakże siostry, na prośbę ks. Leszczewicza zostały zwolnione.

Ks. Leszczewicza zabrano z grupą ludzi 17 lutego po południu, natomiast ks. Kaszyrę stracono w płomieniach następnego dnia. Księża zostali spaleni wraz innymi wiernymi – katolickimi i prawosławnymi.

O heroizmie bohaterskich księży świadczyli w procesie beatyfikacyjnym naoczni świadkowie, których świadectwa umieszczono w książce pt. „Męczennicy z Rosicy „wydanej przez Wydawnictwo Księży Marianów w 1993 r, w 50. rocznicę śmierci ks. Jerzego Kaszycy i ks. Antoniego Leszczewicza, w początkach procesu beatyfikacyjnego ówczesnych sług Bożych.

We wszystkich tych świadectwach, zarówno osób świeckich , jak i duchownych, znających tych bohaterskich kapłanów, przewijają się stwierdzenia: “Księża Antoni Leszczewicz i Jerzy Kaszyra poświęcili swoje życie dobrowolnie, dla dobra duchowego wiernych wraz z mieszkańcami Rosicy i okolic zostali spaleni podczas akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej przez wojsko niemieckie lutym 1943. Byli ofiarnymi, pełnymi poświęcenia pasterzami. Pozostali, aby iść wiernym z pomocą. Uczynili to z miłości do Chrystusa i bliźnich”.

Beatyfikacja 108 męczenników II wojny światowej, posród których znaleźli się Księża Antoni Leszczewicz i Jerzy Kaszyra odbyła się podczas uroczystej Mszy św. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie na Pl. Piłsudskiego.

Prośbę o wyniesienie do chwały ołtarzy przedstawił J. Em. Ks. Józef Kardynał Glemp Prymas Polski. Beatyfikacji dokonał Papież Jan Paweł II.

Kościół i klasztor Marianów w Rosicy przechodził po wojnie bardzo trudne lata. Kościół był zamykany lub zamieniany na skład zbożowy i paliwowy a jego proboszcz ks. Lucjan Pawlik MIC (1913-2007) w 1950 r. skazany na śmierć wyrokiem, który zmieniono na 25 lat więzienia. Marianin powrócił z łagrów po śmierci Stalina w 1956 r., ale nie miał prawa posługiwania w kościele.

Dopiero w 1989 r. kościół zwrócono wiernym. Obecnie kościół w Rosicy jest głównym sanktuarium diecezji witebskiej, a duszpasterstwo prowadzą nadal księża Marianie.

Każdego roku w połowie lutego w kościele w Rosicy odbywają się uroczyste obchody upamiętniające dzień narodzin dla nieba dwóch błogosławionych kapłanów mariańskich. Pomimo mrozu, do kościoła przybywają pielgrzymki wiernych. Po nabożeństwie w kościele wierni idą procesyjnie pod krzyż ustawiony na miejscu, gdzie spoczęły prochy męczenników , aby modlić się na tym miejscu i zapalić znicze.

W uroczystościach 69 lecia śmierci błogosławionych męczenników z Rosicy ,w lutym 2012 r, uczestniczył prowincjał Zgromadzenia księży Marianów ks. Paweł Naumowicz MIC.

Anna Dziemska

Wpisy powiązane

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków