Salezjanie – Peru: Wizyta d’Insieme 2023 – rozpoczęcie z emfazą

W dniach 29-31 marca salezjańska inspektoria Peru pw. św. Róży (PER) gości salezjanów z regionu Interameryka, który przybyli do Limy, aby wziąć udział w Wizycie d’Insieme, spotykając się z Przełożonym Generalnym, jego wikariuszem, radcami sektorowymi i radcą reginalnym. Wczorajszy dzień, wtorek 28 marca, był dniem ich przyjazdu i powitania wszystkich uczestników.

Już w dniach poprzedzających to braterskie spotkanie niektóre delegacje wylądowały na peruwiańskiej ziemi, czyniąc to z radością i braterstwem. W tym czasie, przed rozpoczęciem obrad, mogli poznać nieco bogactwo kulturowe i historię kraju i inspektorii: Sanktuarium Św. Róży z Limy, klasztor Santo Domingo, katakumby św. Franciszka, Parque de la Reserva, historyczne centrum Limy, Plaza Mayor, Parque de la Muralla, kościół św. Franciszka…  

Wczoraj, we wtorek 28 marca, pierwsza delegacja, z salezjańskiej inspektorii Meksyk-Guadalajara (MEG), pod przewodnictwem ks. Filiberto Gonzáleza, przybyła do Domu Spotkań “San Juan Pablo II” – miejsca spotkania.

Nie trzeba było długo czekać, aby dołączyły do nich kolejne grupy. Na pokładzie autobusu przybyło ponad 50 salezjanów z inspektorii Kolumbia-Medellín (COB), Kolumbia-Bogotá (COB), Antyle (ANT), Ameryka Środkowa (CAM), Wschodnie Stany Zjednoczone (SUE), Zachodnie Stany Zjednoczone (SUO), Wenezuela (VEN), Boliwia (BOL), Ekwador (ECU) i wizytatoria Haiti (HAI) wraz z niektórymi radcami, jak ks. Gildasio Mendes, radca generalny ds. komunikacji społecznej, który od 26 marca przebywa w Peru.

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime przybył do domu rekolekcyjnego z miasta Piura około godziny 18.30. Kilka minut wcześniej przybył również przełożony inspektorii Peru, ks. Juan Pablo Alcas.

Po rozlokowaniu się w pokojach i krótkiej przerwie, o godz. 19.30 wszyscy zebrali się na kolacji, podczas której najbardziej wzruszającym momentem była pieśń urodzinowa zaśpiewana przez wszystkich obecnych na cześć ks. José Pastora Ramíreza, przełożonego inspektorii ANT, który właśnie wczoraj obchodził kolejny rok życia.

Przed zakończeniem dnia odbył się wieczór kulturalny z udziałem grupy tanecznej “Todas las sangres”: moment dzielenia się kulturą peruwiańską poprzez sztukę. “Witamy was z otwartymi ramionami, witamy w naszym Peru” – te słowa wypowiedział na koniec ks. Alcas.

Również miejsce rekolekcji zostało zalanowane tak, aby sprzyjać atmosferze skupienia i braterstwa. Ośrodek rekolekcyjny, należący do wspólnoty neokatechumenalnej, znajduje się w Balneario Santa Rosa, na północ od centrum Limy, w miejscu, którego piękno od razu rzuciło się w oczy salezjanom, którzy po raz pierwszy postawili stopę w Peru. “To niezwykłe, że w środku pustyni jest tyle zieleni” – stwierdzili ze zdumieniem.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Sercanie: Przesłanie końcowe XXV Kapituły Generalnej

USA: mozaiki ks. Rupnika w sanktuarium św. Jana Pawła II zostaną zasłonięte

Ks. Łukasz Wiśniewski MIC – misja marianów w Brazylii na filmach