Salezjański Wolontariat Misyjny: Misyjna praca w wakacje

Przekroczyli granicę Europy z Azją, koleją transsyberyjską pokonali przeszło 5000 km, zamiast odpoczywać ciężko pracowali, a w darze zawieźli stacje drogi krzyżowej, wielki krucyfiks, a także relikwie bł. Jana Pawła II. Młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu działająca w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym zakończyła kolejny, wakacyjny projekt. Ten – już dziewiąty – nosił miano „SYBERIA 2013” i był realizowany po raz piaty w leżącym w zachodniej Syberii Bijsku.

“Jestem bardzo wdzięczny wolontariatowi misyjnemu i mam nadzieję, że wasza praca zaowocuje normalną pracą duszpasterską na Syberii” – powiedział w wywiadzie dla TVSLOWROC przyjmujący młodzież duszpasterz i misjonarz bijskiej parafii ks. Andrzej Obuchowski. Blisko trzytygodniowa praca 14 osobowej grupy młodzieży objęła przede wszystkim zadania po zakończonej budowie. Nowopowstały kościół i dom Polonii wymagały nie tylko posprzątania, ale i uporządkowania. Głównymi zadaniami były: przygotowanie wokół obiektu terenu pod zasiew trawy, przygotowanie do dalszych prac wnętrza kościoła, organizacja biblioteki. Pozostałe prace objęły cmentarze. Zarówno cmentarz japońsko-litewski w Bijsku, jak i polski cmentarz, w leżącej przy granicy z Kazachstanem wsi Pokrowskoje, potrzebowały między innymi ścięcia drzew, krzaków i trawy.

Ponadto liczne momenty obecności miejscowej młodzieży na terenie parafii stawały się okazją do wspólnej integracji. Najbardziej wzruszającym momentem projektu okazała się jedna z niedzielnych Eucharystii, w czasie której przybyli nawet z odległości przeszło 100 km Polacy ze łzami w oczach przyjmowali przywiezione przedmioty kultu, a zwłaszcza relikwie bł. Jana Pawła II.

Doskonałym podsumowaniem projektu stały się słowa wypowiedziane w czasie spotkania z wolontariuszami w ambasadzie RP w Moskwie ambasadora Jarosława Książka: “To niewiele, co zrobiliście jest dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polski i Polaków na Syberii czymś niezmiernie wielkim”.

Wolontariusze oprócz wielu dni pracy mieli także okazję poznać urokliwe miejsca gór Ałtaju (wieś i rzekę Katuń, Biełokurchę, Jezioro Białe, Górnoałtajsk), a także w drodze powrotnej stolicę Rosji Moskwę. O projekcie pisali codziennie w Dzienniku z Podróży (www.liceum-wroc.salezjanie.pl), a także siedmiokrotnie, w krótkich nagraniach relacjonowali za pośrednictwem Katolickiego Radia Rodzina. Wyprawie misyjnej towarzyszyła TVSLOWROC, która realizowała materiał do reportażu.

(xjb)

Wpisy powiązane

25. rocznica beatyfikacji Ojca Pio

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża