USA: ruszył dominikański projekt „Aquinas 101” promujący myśl św. Tomasza z Akwinu w naszych czasach

Instytut Tomistyczny przy Dominikańskim Domu Studiów w Waszyngtonie (www.thomisticinstitute.org) opracował projekt przybliżenia myśli swego patrona współczesnym młodym naukowcom. Ma on za zadanie wzmocnić intelektualną formację nie tylko katolików, ale też „wszystkich chrześcijan” w pluralistycznej współczesnej Ameryce i świecie. Dotyczy to zwłaszcza studentów wyższych uczelni, dla których przygotowano specjalne programy i wykłady z wykorzystaniem YouTube’a, podkastów i innych nośników.

Jak podano we „Wprowadzeniu” twórcom projektu chodzi o „promowanie myśli św. Tomasza, wybitnego XIII-wiecznego filozofa i teologa, który po mistrzowsku odczytuje (otaczającą nas) rzeczywistość. Jego pisma pomagają nam w znalezieniu odpowiedzi na takie, stale nurtujące człowieka zagadnienia jak Bóg, człowiek, przyroda i świat naturalny, prawo czy moralność. Ale są tu także inne tematy, które mają szczególnie dziś duże znacznie, jak „relacja między współczesną nauką a wiarą lub „pogoń za szczęściem w erze cyfrowej” – podkreślili inicjatorzy portalu.

Interesujący i zabawny jest zwiastun „Aquinas 101”, przedstawiający młodego studenta, wyruszającego na wspinaczkę górską, symbolicznie wyrażającą zdążanie do Wiedzy. Żegnają go rodzice, a matka daje mu na drogę różaniec, który towarzyszy mu w tej wspinacze nawet wtedy, gdy zaczynają spadać na niego z góry głazy, symbolizujące różne konflikty na styku nauki i wiary.

Dużo energii dodaje mu wypowiedź m.in. prof. Karin Oberg, wykładającej astronomię w Ośrodku Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda. Mówiąc o swojej drodze naukowej podkreśla ona, że „staję się lepszym naukowcem, gdy towarzyszy mi wiara”. Podobnie twierdzi o. Thomas Davenport OP – wykładowca filozofii z Uniwersytetu św. Tomasza w Rzymie, który obronił pracę doktorską z fizyki na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. Mówiąc o swojej drodze jako naukowca i zakonnika, zauważył, że „zawsze byłem zauroczony cudem Boskiego stworzenia, nawet w najdrobniejszych jego szczegółach. Ale jako dominikanin zacząłem dostrzegać miejsce tego stworzenia w Jego opatrznościowym porządku. Mam nadzieję głosić piękno Jego miłości, która sięga nawet najmniejszych jednostek”.

On i inni wykładowcy, duchowni i świeccy, w duchu św.Tomasza mówią o „symfonii między wiarą a ludzkim rozumieniem”. Pod tym kątem udostępniono już w sieci pierwszy wykład z tej serii, zatytułowany „Czy nauka jest przeciwna wierze?”.

KAI

Wpisy powiązane

25. rocznica beatyfikacji Ojca Pio

Podsumowanie XXI Zgromadzenia Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża