Włochy: Młodzi zakonnicy w formacji początkowej zastanawiają się nad tematem “Charyzmat i misja”. XIV Salezjańskie Dni Komunikacji Społecznej

Być wiernym swojemu powołaniu, mając jednocześnie odpowiednią zdolność i oryginalność, aby móc jasno komunikować się z dzisiejszym światem. Nad tym wyzwaniem około 150 młodych zakonników w formacji – salezjanie Księdza Bosko, córki Maryi Wspomożycielki, a także nowicjusze i młodzież zakonna w formacji początkowych z innych instytutów zakonnych – zastanawiało się wspólnie po południu w piątek 3 maja i do południa w sobotę 4 maja na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim (UPS) w Rzymie. A czynili to w ramach 14. edycji Salezjańskich Dni Komunikacji Społecznej.

Tematem tego spotkania, zainspirowanego Orędziem Papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2024: “Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla komunikacji w pełni ludzkiej”, było “Charyzmat i misja. Wierni korzeniom i innowacyjni, aby wcielać się w dzisiejsze czasy”.

W pierwszej części obrad, po powitaniu uczestników, odbyły się dwie sesje na temat wierności charyzmatowi i innowacji:  “Wyjątkowość i aktualność charyzmatu salezjańskiego dzisiaj”, skoncentrowane odpowiednio na Księdzu Bosko (ks. Carlo Maria Zanotti) i Matce Marii Domenice Mazzarello (s. Eliane Anschau Petri). Po czasie przeznaczonym na dyskusję i pytania do prelegentów, miał miejsce dialog w grupach mieszanych, po czym nastąpiły modlitwa i braterski wieczór. 

Poranną Eucharystią w sobotę 4 maja, której przewodniczył ks. Gildasio Mendes, radca generalny ds. komunikacji społecznej, rozpoczął się drugi dzień spotkania. “Komunikacja wymaga dzisiaj przede wszystkim umiejętności słuchania bliźniego i otwarcia się na drugiego: otwarcia oczu, uszu, serca… Bez tego fundamentalnego kroku żaden proces komunikacji nie może się rozpocząć” – powiedział w homilii ks. Gildasio Mendes.

Ten odniósł się następnie do wartości prawdziwej komunikacji: “Komunikacja zakłada konfrontację z wieloma głosami i generuje relację; nie można jej osiągnąć w izolacji. Dlatego jest prawdziwa tylko wtedy, gdy tworzy wspólnotę, generuje wspólnotę, by następnie dać początek dzieleniu się, braterstwu, solidarności, współczuciu… a także zdolności do bycia wychowawcami dzisiaj”.

Fabio Pasqualetti, dziekan Wydziału Nauk o Komunikacji Społecznej UPS i konsultor Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, omówił Orędzie papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, interpretując je z perspektywy salezjańskiej.

Następnie odbyło się kilka seminariów na różne interesujące tematy: Fabio Bolzetta, dziennikarz i przewodniczący Stowarzyszenia Katolickich Webmasterów (WECA), mówił o duszpasterstwie i kulturze cyfrowej online; córki Maryi Wspomożycielki ze wspólnoty “San Biagio” prowadziły warsztaty na temat modlitwy; psychoterapeuta Paolo Gambini mówił o afektywności; na temat obecności SDB i CMW w świecie społecznym wypowiedzieli się Ermanno Giuca i Chiara Montesano z “Salesiani per il Sociale APS”, zaś na temat sztucznej inteligencji i informacji zabrał głos Andrea Tomasi, doradca WECA. 

Na zakończenie obrad ks. Gildasio Mendes wyraził słowa  wielkiej wdzięczności pod adresem tych wszystkich, którzy przyczynili się do powołania do życia czegoś, co stało się stałym i corocznym wydarzeniem formacyjnym dla młodzieży SDB i CMW: Wydziału Nauk Komunikacji Społecznej UPS, dziękując przede wszystkim za koordynację i praktyczne kierowanie obradami; zespołu organizacyjnego, koordynowanego przez Sektor i Obszar Komunikacji Społecznej oraz Formacji SDB i CMW; Papieskiego Wydziału Nauk o Wychowaniu “AUXILIUM” i UPS, a na koniec wszystkim młodym uczestnikom, którzy z entuzjazmem, poświęceniem i zaangażowaniem wzięli udział w tym doświadczeniu, czyniąc go owocnym.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Przełożony Generalny Redemptorystów: Pan poucza nas jak ożywić dar Boży

Białoruś: dwaj oblaci przebywają w więzieniu

Marianie – Vilani, Łotwa: Konferencja naukowa o Słudze Bożym o. Jānisie Mendriksie MIC