2002.04.29 – Watykan – Jan Paweł II, List z okazji 775. rocznicy sprowadzenia dominikanów do Gdańska

 
Jan Paweł II

LIST Z OKAZJI 775. ROCZNICY SPROWADZENIA DOMINIKANÓW DO GDAŃSKA

Watykan, 29 kwietnia 2002 r.

 

Przewielebny Ojciec O. Maciej Zięba OP
Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów

Drogi Ojcze

Dziękuję bardzo za informacje o zbliżających się obchodach 775. rocznicy sprowadzenia do Gdańska Zakonu Kaznodziejskiego. Jednoczę się duchowo z Waszą wspólnotą zakonną i z Kościołem w Gdańsku, dziękując Bogu za tę wielowiekową obecność i za wszelkie dobro, jakie dzięki niej się zrodziło. Pozdrawiam też Uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat: «Klasztor św. Mikołaja w Gdańsku — kulturotwórcza rola zakonu dominikanów w tysiącletnich dziejach grodu nad Motławą».

Obecność wspólnoty dominikańskiej w Gdańsku, która według tradycji sięga korzeniami postaci i apostolskiego dzieła św. Jacka, z pewnością wywarła niemały wpływ na historię, kulturę, a szczególnie na duchowe oblicze miasta i całego regionu. Wydaje się, iż jest to owoc pracy całych pokoleń ojców i braci, duchowych synów św. Dominika, którzy wypełniając zgodnie z jego charyzmatem misję przepowiadania Ewangelii, zawsze usiłowali zrozumieć otaczający ich świat, podejmowali z nim dialog oparty na wartościach, jakie niosła w sobie kultura poszczególnych epok, i starali się wnosić w jego rzeczywistość Boży blask prawdy. Za to dzieło razem z Wami dziękuję dziś Bogu.

Życzę, aby to dziedzictwo powiększało się w przyszłości i by nadal ubogacało Kościół w Gdańsku i w całym kraju. Zawierzam gdańską Wspólnotę i wszystkich Dominikanów w Polsce opiece Matki Najświętszej i Waszych świętych Patronów i z serca błogosławię.

Watykan, 29 kwietnia 2002 roku

Jan Paweł II, papież

 


Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

Wpisy powiązane

2005.04.01 – Watykan – Jan Paweł II, List do Generała Paulinów z okazji 350. rocznicy cudownej obrony Klasztoru Jasnogórskiego. Zawierzam Maryi Ojczyznę, Kościół i siebie samego

2005.03.10 – Rzym – Jan Paweł II, Przesłanie do uczestników Kapituły Generalnej Zgromadzenia Księży Marianów

2005.02.14 – Watykan – Jan Paweł II, List do biskupa Coimbry po śmierci S. Łucji dos Santos, OCD. Pozostała wierna swemu posłannictwu