Jan Paweł II
«QUAE MIHI ERANT». BULLA KANONIZACYJNA OGŁASZAJĄCA, ŻE BŁOGOSŁAWIONA TERESA BENEDYKTA OD KRZYŻA, KARMELITANKA BOSA, EDYTA STEIN ZOSTAJE WPISANA DO KATALOGU ŚWIĘTYCH
Rzym, 11 października 1998 r.
Na wieczną rzeczy pamiątkę. – „To, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. I owszem, wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego” (Flp 3, 7-8).
Błogosławiona Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein, przez gorliwe i głębokie poszukiwanie prawdy, wsparta łaską, doszła do poznania Chrystusa Jezusa. Odtąd, podobnie jak dla świętego Pawła, nie było dla niej większego dobra niż Jezus, droga, prawda i życie, najwyższe światło rozumu. Ta Błogosławiona urodziła się we Wrocławiu dnia 12 października 1891 roku w rodzinie żydowskiej i wzrastała w religii swoich ojców i przodków. Podczas studiów na Uniwersytecie Wrocławskim przeżyła jednak głęboki kryzys duchowy i doszła do rzeczywistej negacji Boga. Z wielkim zapałem oddawała się studiom i osiągała w nich znakomite wyniki. W 1916 roku uzyskała doktorat z filozofii na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim i została asystentką swojego mistrza Edmunda Husserla. Wytrwałe poszukiwanie prawdy, świadectwo wiary gorliwych przyjaciół chrześcijan, a wreszcie lektura autobiografii świętej Teresy od Jezusa doprowadziły ją do bliskości z Chrystusem, który odtąd stał się jej Mistrzem, całą miłością i jedynym celem życia. Po starannym i głębokim przygotowaniu dnia 1 stycznia 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim i natychmiast zajaśniała wiernością Chrystusowi i Jego Kościołowi. Chociaż czuła się powołana do Karmelu, nie mogła od razu spełnić pragnienia życia konsekrowanego. Przez jedenaście lat pracowała więc jako nauczycielka w Spirze, a następnie w Münster, gdzie pogłębiała swoją formację filozoficzną i naukową, zwłaszcza w doktrynie świętego Tomasza z Akwinu. Wszędzie jasno świadczyła o swojej wierze w Chrystusa, którego kontemplowała przede wszystkim w tajemnicach Wcielenia i Męki. Wiarę tę gorliwie rozpalała modlitwą. Jej szlachetne postępowanie kształtowały zasady Ewangelii i umacniała troska o głębokie życie duchowe.
Mając czterdzieści dwa lata, dnia 14 października 1933 roku została przyjęta w Kolonii do klasztoru karmelitanek bosych i przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W 1938 roku złożyła śluby uroczyste i otrzymała welon. Odtąd z wielką wiernością zachowywała Regułę swojego zakonu i wypełniając swoją konsekrację, coraz bardziej postępowała na drodze świętości. Przełożone pozwoliły jej dalej poświęcać się pracy naukowej, którą uważała za służbę Bogu i za narzędzie zjednoczenia z Nim. Tymczasem w Niemczech Żydzi byli prześladowani coraz jawniej i okrutniej, dlatego przełożeni zakonu przenieśli ją do klasztoru w Echt w Holandii. Świadoma grożących jej niebezpieczeństw, całkowicie poddana woli Bożej, napisała, że przyjmie taki koniec życia, jaki Bóg dla niej przewidział. W klasztorze w Echt pracowała nad dziełem o świętym Janie od Krzyża, zatytułowanym „Wiedza Krzyża”. Dnia 2 sierpnia 1942 roku została wraz ze swoją siostrą Różą aresztowana przez narodowych socjalistów, którzy w ten sposób mścili się na katolickich biskupach holenderskich za napisany i rozpowszechniony przez nich list pasterski przeciw deportacjom Żydów. Wskutek tego prześladowanie objęło także Żydów wyznania katolickiego. Została przewieziona do niesławnego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Z całkowitym spokojem ducha i w poddaniu zamysłom Ojca niebieskiego weszła na swoją Kalwarię, ponieważ miłość Chrystusa była dla niej zawsze ogniem, którym tak bardzo płonęło całe jej życie, że mogła powiedzieć za świętym Pawłem: „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Ga 6, 14). W czasie tych okrutnych prześladowań ta córka Izraela przez swoją wiarę i miłość jako katoliczka pozostawała na zawsze zjednoczona z Panem Ukrzyżowanym, a jako Żydówka była zawsze złączona ze swoim narodem. Następnie dnia 9 sierpnia została wraz z siostrą, również katoliczką oraz z wieloma innymi osobami ze swego narodu zamordowana śmiercionośnym gazem. Teresa Benedykta od Krzyża jaśnieje jako niezwykły przykład kobiety, która w swoim życiu połączyła wiarę z kulturą ducha, a stała się ofiarą nienawiści do Żydów, a zarazem do Kościoła. Pamięć o niej nigdy nie zanikła; przeciwnie, po jej śmierci rosła sława jej świętości i męczeństwa. Z tych powodów arcybiskup Kolonii w 1962 roku rozpoczął proces kanonizacyjny. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności przewidzianych przez obowiązujące prawo o sprawach świętych, dnia 26 stycznia 1987 roku ogłosiliśmy dekret o heroiczności cnót i o męczeństwie tej Służebnicy Bożej. Następnie dnia 1 maja tego samego roku, podczas Naszej wizyty duszpasterskiej w Kolonii, dokonaliśmy jej uroczystej beatyfikacji.
Boża Opatrzność dała potem w tej Błogosławionej nowy znak świętości przez cudowne uzdrowienie dokonane za jej wstawiennictwem. Sprawę tę należycie rozpatrzyła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, w wyniku czego dnia 8 kwietnia 1997 roku został ogłoszony w Naszej obecności dekret o cudzie. Następnie, po wysłuchaniu przychylnych opinii zgromadzonych Ojców Kardynałów i Biskupów, na konsystorzu odbytym dnia 22 maja tego samego roku postanowiliśmy, że obrzęd kanonizacji odbędzie się w Rzymie dnia 11 października 1998 roku. Dzisiaj więc, w tym bardzo szczęśliwym dniu, z wielką radością Naszego serca i całego ludu Bożego, na placu przed Bazyliką św. Piotra na Watykanie, gdzie zgromadzili się bardzo liczni członkowie i członkinie wielkiej rodziny karmelitańskiej, a także obecni byli liczni Kardynałowie, Biskupi, kapłani, osoby zakonne oraz wierni, zostaliśmy poproszeni, abyśmy przyznali Teresie Benedykcie od Krzyża, Edycie Stein, cześć należną świętym. Po należytym wezwaniu pomocy wszystkich świętych i po modlitwach do Ducha Świętego, mocą najwyższego urzędu nauczycielskiego, który sprawujemy, podczas świętej liturgii wypowiedzieliśmy te uroczyste słowa:
„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie, orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiona Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein, jest Święta i wpisujemy ją do Katalogu Świętych, polecając, aby odbierała cześć jako Święta w całym Kościele. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”
Po uroczystym wypowiedzeniu tych słów wraz z niezliczonymi uczestnikami liturgii złożyliśmy dzięki Bogu wszechmogącemu, wygłosiliśmy homilię o tej nowej Świętej, o jej szczególnych cnotach i dziełach, a następnie jako pierwsi wezwaliśmy jej niebieskiego wstawiennictwa i z jeszcze większą gotowością ducha oraz w bardziej uroczystym obrzędzie kontynuowaliśmy sprawowanie Boskiej Ofiary także ku jej czci. Polecamy zatem, aby tego wszystkiego bardzo starannie przestrzegano oraz aby sporządzono i wydano odpowiednią bullę kanonizacyjną.
Dan w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 11 października roku Pańskiego 1998, w dwudziestym roku Naszego Pontyfikatu.
JA, JAN PAWEŁ II
Biskup Kościoła Katolickiego
Eugenius Sevi, protonotariusz apostolski
Tłumaczenie OKM
Za: www.vatican.va
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana