Norbertanki

Zakon Norbertański, Siostry Kanoniczki Regularne Zakonu Premonstratensów, Norbertanki
Ordo Praemonstratensis (OPraem)

Dane teleadresowe

KLASZTOR SIÓSTR NORBERTANEK
ul. Kościuszki 88
30-114 Kraków
tel. (0-12) 427-13-18
fax: (0-12) 427-00-08
e-mail: norbertanki@op.pl
strona internetowa: www.norbertanki.w.krakow.pl

KLASZTOR SIÓSTR NORBERTANEK
Sanktuarium Męki Pańskiej
Imbramowice 105, 32-353 Trzyciąż
Tel.: 12 389-48-06, Telefaks: 12 380-61-59
norbertanki@kielce.opoka.org.pl
www.imbramowice.norbertanki.org

Historia

Zakon został założony w 1120 roku przez świętego Norberta von Gennep z Xanten w Niemczech, do Polski sprowadzony w 1162. Mottem zakonu jest “Jedno serce i jedna dusza w Bogu”. Propaguje on kult maryjny oraz kult Eucharystii. Strój zakonny sióstr norbertanek składa się z białego habitu i czarnego welonu. Dom generalny zakonu ma swą siedzibę w Rzymie.

Współcześnie w Polsce zgromadzenia norbertanek mieszczą się m.in. w Krakowie na Salwatorze przy ulicy Kościuszki (przy ujściu rzeki Rudawy do Wisły) i Imbramowicach koło Olkusza. Klasztor na Salwatorze został ufundowany przez szlachcica Jaxę Griffitę, i jego imię do dziś nosi pobliska uliczka (łącząca ulicę Emaus i Królowej Jadwigi).

Bł. Bronisława

Bł. Bronisława urodziła się w pierwszych latach XIII stulecia (przyjmuje się rok 1204) jako córka Stanisława Odrowąża Prandoty i Anny z Gryffitów-Jaksów na Śląsku opolskim. W szesnastym wieku roku swojego życia wstąpiła do klasztoru Panien Norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Tam przez czterdzieści lat jaśniała heroicznymi cnotami zjednoczeniem z Bogiem, który powołał ją do siebie 29 sierpnia 1259 roku.

23 sierpnia 1839 roku Święta Kongregacja Obrzędów zatwierdziła wydanym dekretem cześć oddawaną przez sześć wieków Bronisławie. Ojciec Święty Grzegorz XVI zaliczył ją do rzędu Błogosławionych Patronów Polski.

Wpisy powiązane

Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego

Urszulanki Szare

! Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce