Dominikanie mają nowego generała

Nowym generałem Zakonu Kaznodziejskiego został dziś wybrany dotychczasowy prowincjał francuski o. Bruno Cadoré OP. Będzie to 86. następca św. Dominika. Wyboru dokonała zgromadzona w Rzymie 290. kapituła generalna dominikanów.


Nowy generał dominikanów urodził się w Le Cruseot 14 kwietnia 1954 roku. Do zakonu wstąpił po ukończeniu studiów medycznych, a pierwsze śluby złożył 28 września 1980 r. Po zakończeniu nowicjatu dwa lata pracował na Haiti, organizując tam pomoc medyczną. Święcenia kapłańskie przyjął 28 września 1986 r. w Lille. Przez pewien czas odpowiadał za formację młodych zakonników. W 1992 r. uzyskał doktorat w zakresie teologii moralnej. Wyspecjalizował się w bioetyce i stał się cenionym ekspertem w tej dziedzinie. Od 28 grudnia 2001 roku kierował francuską prowincją dominikanów.

Do najważniejszych zadań nowego generała dominikanów będzie należało przygotowanie zakonu na jubileusz 800-lecia jego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską a także stawienie czoła wyzwaniom jakie XXI wiek stawia przed życiem zakonnym. Są to między innymi niebezpieczeństwa indywidualizmu i prywatyzacji czy zagrożenia związane z relatywizmem.

W pierwszym słowie po wyborze zapowiedział braciom wolę pełnego posłuszeństwa konstytucjom zakonu i zarządzeniom obecnej kapituły, które będzie obradowała do 22 września.

 
Za: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie